
Podczas odbywającego się w 11-12 października Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek stwierdził, że produkujące energię w kogeneracji reaktory wysokotemperatorowe typu HTR mogłyby zastąpić kotły węglowe m.in. w przemyśle chemicznym. Model takiego reaktora o mocy 165 MWt ma stworzyć dla Polski europejsko-japońsko-koreańskie konsorcjum.
"Chcemy - mówił prof. Kurek - aby w Polsce został licencjonowany prototyp reaktora HTR aby sprawdzić tę technologie. Jeżeli zaś okaże się, że kotły węglowe są drogie bądź cena węgla będzie wysoka albo cenę na emisje będą wysokie to technologie jądrowe i gazowe stanowią alternatywę."
Pod koniec stycznia wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski powiedział, że doświadczalny HTR mógłby stanąć koło Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Jak dodał, po dwóch, trzech latach doświadczeń i badań, można będzie przejść do przygotowania projektu pilotażowego. W resorcie energii jest zespół ds. reaktorów typu HTR. Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć zależności od importu gazu i ropy, zmniejszyć produkcję CO2, pozyskać nowe technologie i zwiększyć poziom technologiczny polskich dostawców podzespołów, eksport tych podzespołów, oraz helu do HTR w innych krajach.
W dniach 28-29 września w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt Gemini+. Wzięło w nim udział 26 instytucji z krajów europejskich, a także z USA, Japonii i Korei. Celem projektu jest rozwój technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (High Temperature Gas-cooled Reactors, HTGR). Spotkanie poświęcone było przygotowaniu planu prac, między innymi w zakresie projektowania i analiz bezpieczeństwa oraz licencjonowania nowej technologii.
"Naszym celem - mówi Grzegorz Wrochna z NCBJ - jest opracowanie założeń modelu reaktora, który można będzie wyprodukować i częściowo zmontować w fabryce, na zasadzie niemal seryjnej, a następnie przewieźć do odbiorcy i tam postawić. To tańsze od budowania reaktora na miejscu, u odbiorcy."
Projekt wygrał konkurs Euratom / Horyzont 2020 w kategorii małych reaktorów modułowych (SMR), zdobywając 14,5 na 15 możliwych punktów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- biznesalert.pl, pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl