
W trakcie obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej otwarcie stwierdzili, że modernizacja dwóch kotłów węglowych w elektrociepłowni Pomorzany jest nieopłacalna.
Według szacunków PGE przebudowa kotłów i utrzymanie ich w ruchu przez najbliższe dwadzieścia lat może kosztować nawet 400 mln złotych. Przełoży się to na wysokie i nieopłacalne ceny ciepła dla mieszkańców Szczecina.
"Samo zamontowanie instalacji do odsiarczania spalin to koszt 250 milionów złotych - wyjaśnia Bartosz Fedurek z PGE. Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej twierdzą, że inwestycja jest za droga zwłaszcza, że w Szczecinie powstanie spalarnia śmieci, gdzie też będzie produkowany prąd. Wariant modernizacji przy tak wielkich nakładach inwestycyjnych jest po prostu niewykonalny. I nieakceptowalny summa summarum dla odbiorcy końcowego."
PGE dopuszcza jednak możliwość modernizacji istniejących już na Pomorzanach kotłów. "Myśmy zaproponowali - dodaje Fedurek - wypełnić tę lukę kotłami gazowo-olejowymi. W zaistniałej sytuacji wydaje się nam, że jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Olej i gaz to są paliwa drogie w eksploatacji, ale pamiętajmy, że to są źródła, które zasadniczo pracują szczytowo." Wcześniej zrezygnowano także z projektu budowy dwóch kotłów parowo-gazowych, ponieważ według analiz wytwarzane w nich ciepło byłoby za drogie.
Elektrociepłownia Pomorzany to największy producent ciepła dla Szczecina.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- radioszczecin.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-