Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-06-27
Lubelskie ciepło najbardziej energetyczne

Analiza naukowców z Politechniki Lubelskiej potwierdziła, że ciepło dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. charakteryzuje się najwyższą możliwą efektywnością energetyczną w Polsce. Wartość współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla ciepła systemowego wynosi wH,Sc= 0.

Oznacza to, że lubelski system ciepłowniczy ma wyższą efektywność energetyczną zarówno w porównaniu z ciepłem wytwarzanym w sposób konwencjonalny jak również tym, produkowanym z energii odnawialnej. Wartość współczynnika dla ciepła z kogeneracji opartej na węglu kamiennym lub gazie ziemnym, według założeń krajowych, wynosi 0,8. Natomiast dla ciepła opartego o energię odnawialną (biomasa, biogaz) współczynnik kształtuje się na poziomie 0,15.

Tak niski poziom współczynnika wH,sc wskazuje system ciepłowniczy w Lublinie jako najbardziej odpowiednie źródło zaopatrzenia budynków w energię cieplną z punktu widzenia wymagań ekologicznych. Ciepło systemowe z LPEC w ok. 85% wytwarzane jest w kogeneracji, a cena ciepła w systemie jest niższa od średniej ceny sprzedaży ciepła określonej na podstawie informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Kogeneracja to inaczej wspólne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Obecnie jest to najbardziej efektywna forma wytwarzania energii ze względu na optymalne wykorzystanie paliw przy produkcji energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Efektywność energetyczna systemu kogeneracyjnego jest przeciętnie ok. 30 proc. wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni i ciepła w kotłowni.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Agencja PR ROmedia
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także