
W Krośnie otwarto nowy blok energetyczny w Ciepłowni Łężańska. Jednotka jest opalana biomasą. Jest to druga tego typu inwestycja na Podkarpaciu.
W krośnieńskiej Ciepłowni Łężańska oddano do użytku kogeneracyjny blok energetyczny opalany biomasą. W Polsce takich instalacji jest zaledwie kilka, na Podkarpaciu krośnieńska będzie drugą. Inwestycja kosztowała niemal 40,1 mln zł. Ze wsparcia z funduszy Unii Europejskiej pochodziło natomiast 11,5 mln zł. Moce nowej jednostki w pełni opisuje natomiast nazwa projektu inwestycyjnego realizowanego przez Krośnieński Holding Komunalny: „Blok kogeneracyjny ciepła (6,8 MWt) i energii elektrycznej (1,225 MWe) opalany biomasą w ciepłowni Łężańska w Krośnie". - Inwestycja zrealizowana w Ciepłowni Łężańska zapewnia wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu. Do tej pory w elektrociepłowni wytwarzano ciepło poprzez spalanie węgla. Teraz dzięki inwestycji energia elektryczna i ciepło będą produkowane w jednym układzie technologicznym, czyli w tzw. kogeneracji. Do tego celu stosuje się technologię ORC (z ang. Organic Rankine Cycle), czyli odzysk ciepła odpadowego w postaci energii elektrycznej. Takie rozwiązanie technologiczne gwarantuje lepsze wykorzystanie paliwa, a to oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego – czytamy na rządowym Portalu Funduszy Europejskich.
Ciepło z nowej jednostki wytwórczej zasili sieć ciepłowniczą Krosna, która liczy 24,73 km długości. Przed rozbudową Ciepłownia Łężańska spalała tylko węgiel i dysponowała mocą 46,63 MW. Rozbudowa zakładu przekształciła go w elektrociepłownię. Na projekt w Krośnie składała się budowa nowego budynku elektrociepłowni, w którym zainstalowany został blok kogeneracyjny z turbogeneratorem ORC. Na stronach internetowych Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego możemy przeczytać, że inwestycja obejmowała „Zainstalowanie nowego bloku kogeneracyjnego składającego się z kotła na olej termalny opalanego biomasą i turbogeneratora ORC. Kocioł wyposażony będzie w instalację odpylania spalin - moc zainstalowana energii cieplnej w kogeneracji osiągnięta dzięki blokowi kogeneracyjnemu wyniesie 5,35 MW". Według wyliczeń KHK nowy blok pozwoli na wytwarzanie rocznie ok. 8 573 MWh energii elektrycznej oraz 39 114 MWh (140 810 GJ ) energii cieplnej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- funduszeeuropejskie.gov.pl/ ekrosno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-