Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-14
Kraków dopłaci do wymiany pieców
Kraków od lat boryka się z problemem smogu.
Kraków od lat boryka się z problemem smogu.

Władze Krakowa chcą usprawnić walkę z efektem niskiej emisji. Wymiana starych domowych pieców ma być dofinansowana z budżetu miasta.

Według wyliczeń krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) , ogrzewanie domów piecami węglowymi przez 30 tys. mieszkańców, powoduje wyemitowanie 762 ton pyłów rocznie. Trafiają one do atmosfery i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają Krakowianie. Zanieczyszczenia te osłabiają zdrowie mieszkańców i przyspieszają niszczenie zabytków w mieście. Już od zeszłego roku prowadzony jest w Krakowie program ograniczania niskiej emisji. W jego ramach można uzyskać wsparcie od władz miejskich na wymianę starych pieców na nowocześniejsze rozwiązania grzewcze (ogrzewanie elektryczne, gazowe bądź podłączenie do sieci ciepłowniczej).

Krakowski MPEC oferuje podłączenie do sieci cieplnej i wybudowanie węzła ciepłowniczego w danym budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest natomiast dostawa ciepła z ekologicznych kotłowni lokalnych. Teraz miasto postanowiło, że wymiana starych pieców będzie mogła być refundowana w 100 proc. - Chcemy, aby miejski program likwidacji niskiej emisji był jeszcze efektywniejszy. Dlatego w uchwale Rady Miasta zaproponowaliśmy korzystniejszy sposób ustalania dotacji. Liczymy, że 100 proc. dofinansowanie spowoduje jeszcze większe zainteresowanie likwidacją palenisk węglowych – wyjaśniała Ewa Olszowska - Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu. Do tej pory, począwszy od lat 90-tych, zlikwidowano w Krakowie ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych. Okazuje się jednak, że to wciąż za mało. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w zeszłym roku dobowy poziom cząstek PM10 w powietrzu w Krakowie, aż 250 razy przekroczył dopuszczalne normy.

W maju tego roku władze Krakowa oraz Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, MPEC, Elektrociepłownia Kraków, Elektrownia Skawina, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i TAURON Sprzedaż zawarły porozumienie o wspólnych działaniach na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Dzięki zawartemu porozumieniu i zaangażowaniu się prywatnych podmiotów w zwalczanie tego zjawiska, Kraków ma szansę znacząco ograniczyć problem i obniżyć częstotliwość pojawiania się nad miastem smogu. Jest on tym bardziej dotkliwy, że duża część miasta leży w kotlinie i potrzebny jest wiatr by smog z Krakowa dosłownie wywiało.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cieplodlakrakowa.pl/ krakow.pl/ mpec.krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także