empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-06-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-06-20
Korzyści płynące z audytów energetycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw
Korzyści płynące z audytów energetycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dla małych i średnich przedsiębiorstw audyty energetyczne nie są obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że w tego typu firmach nie warto ich przeprowadzać. Taka usługa pozwoli Ci sprawdzić, ile prądu na co dzień zużywa Twój biznes i co można zrobić, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię. Jakie korzyści płyną z audytu energetycznego?

 

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny (https://www.ewe.pl/audytenergetyczny) ma na celu sprawdzić przedsięwzięcia firmy dotyczące poprawy efektywności energetycznej, a także dostarczyć informacji o potencjalnych oszczędnościach prądu. Żyjemy w dobie transformacji energetycznej. Elektrownie węglowe będą powoli wygaszane, udział w miksie energetycznym zwiększają odnawialne źródła energii. Jednocześnie nie chcemy zużywać za dużo prądu, gdyż wiąże się to z wyższymi kosztami. Dlatego też istnieje usługa audytu energetycznego.

Jest ona świadczona przedsiębiorstwu przez niezależny podmiot, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Przykładem jest firma EWE i specjaliści w niej pracujący, którzy od wielu lat regularnie przeprowadzają audyty. Usługa ta polega na dokładnym sprawdzeniu m.in. wskaźników powierzchniowych i kubaturowych budynku, sposobu przygotowywania ciepłej wody oraz ogrzewania. Audytor sprawdza współczynnik przenikania ciepła przez przegrody oraz sprawność systemu centralnego ogrzewania. Dzięki uzyskanym informacjom jest w stanie stwierdzić, ile dokładnie energii zużywa dane przedsiębiorstwo oraz jakie kroki może ono podjąć, aby zużywać jej jeszcze mniej. Ten ostatni punkt z pewnością zainteresuje wielu właścicieli firm – w końcu każdy z nas chce oszczędzać, zwłaszcza w momencie, w którym ceny energii w Polsce dalekie są od stabilizacji.

 

Dlaczego audyt energetyczny jest istotny?

Zgodnie z polskim prawem obowiązkowy audyt energetyczny co cztery lata muszą przejść wszystkie duże przedsiębiorstwa. Są to firmy, które albo zatrudniają powyżej 250 osób, albo mają sumę bilansową w wysokości co najmniej 43 mln euro, albo obrót roczny większy niż 50 mln euro. Dla pozostałych biznesów audyt energetyczny nie jest obowiązkowy. Czy to oznacza, że nie należy go przechodzić? Niekoniecznie. Audyt energetyczny może dostarczyć przedsiębiorcy wielu cennych informacji związanych z funkcjonowaniem jego firmy.

 

pexels-mart-production-7550581.jpg

 

Dzięki podjęciu tego działania dowiesz się, w jakich aspektach Twój biznes może oszczędzać zużycie energii elektrycznej. Nawet najlepiej zarządzana firma może popełniać kilka błędów w sposobie, w jaki zużywa prąd. Audyt energetyczny pozwala znaleźć je i dowiedzieć się, jak im zaradzić. Na podstawie wyników takiej kontroli można stworzyć plan techniczno-finansowy, który umożliwi poprawienie efektywności energetycznej Twojego biznesu. Na szali jest tu kilka rzeczy – zarówno środowisko, któremu pomagamy, zużywając mniej prądu, jak i oszczędności, które możemy poczynić dzięki podjętym działaniom. Przeznaczenie części budżetu na audyt energetyczny firmy to inwestycja, która z pewnością zwróci się w przyszłości.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
ewe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także