Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-04-20 | Ostatnia aktualizacja: 2006-04-20
Koncern RWE zbuduje elektrownie w technologii czystego spalania

Koncern RWE zbuduje elektrownie w technologii czystego spalania
Obiekt o mocy 450MW miałby zostać podłączony do sieci w roku 2014. Zgodnie z zatwierdzonym harmonogram, zostały podjęte pierwsze kroki związane z procedurą planowania inwestycji. Decyzja dotycząca głównego paliwa dla elektrowni zostanie rozstrzygnięta w drugiej połowie 2007 roku, na podstawie badań prowadzonych równolegle w zakresie użycia węgla kamiennego oraz gazyfikacji węgla brunatnego. Aktualnie preferowaną opcją jest wykorzystanie węgla brunatnego.
RWE planuje również uruchomienie nadbrzeżnej stacji magazynowania dwutlenku węgla. Całkowity koszt inwestycji obejmującej budowę elektrowni oraz instalacji do transportu i przechowywania CO2, jest szacowany na około miliard euro.
Harry Rols, prezes RWE powiedział: „Pierwsza na świecie elektrownia z technologia zintegrowanej gazyfikacji, separacji i magazynowania CO2, ma znaczenie nie tylko kontekście zaawansowanych metod konwersji energii. Będziemy pierwszą firmą w sektorze, która zrealizuje tego typu przedsięwzięcie na skalę przemysłową.”
RWE bada również możliwość przechwytywania i separacji strumienia CO2 (CCS) w istniejących rozwiązaniach konstrukcyjnych, tak aby opracować możliwe do zastosowania techniki retrofitu urządzeń. Ostatnie „wieści” w tej tematyce, nadeszły ze strony brytyjskiego oddziału RWE npower, który rozpoczął badania nad 1000MW obiektem w „czystej technologii węglowej”, który ma powstać w Tilbury (Essex). Elektrownia będzie posiadać kocioł o parametrach nadkrytycznych, badania skoncentrują się na możliwościach transportu dwutlenku węgla oraz wariantach gromadzenia gazu w formacjach skalnych. RWE npower będzie prowadzić badania także na obiektach testowych w Oxforshire, dotyczące poprawy spalania i opracowania procesów chemicznych umożliwiających skuteczne wydzielenie i przechwycenie dwutlenku węgla.
Andy Duff, CEO RWE npower powiedział: „Technologia czystego spalania węgla ma naprawdę duży potencjał, który zamierzamy zbadać i zagospodarować, jednakże potrzebujemy stabilności i pewności w postaci regulacji rządowych w zakresie emisji dwutlenku węgla. Pewność naszych inwestycji, które wiążą się wielomilionowymi kosztami, jest w znacznym stopniu uzależniona od właściwych przepisów.”
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ModernPowerSystems.com

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-