Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-01-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-01-19
Kolejne próby podziemnego zgazowania węgla będą przeprowadzone przez GIG

Kolejne próby podziemnego zgazowania węgla będą przeprowadzone przez GIG
Prof. Krzysztof Stańczyk z GIG który kieruje tym projektem powiedział - "W lipcu rozpoczynamy kolejny projekt badawczy, na podobną skalę. Tym razem zamierzamy zwrócić uwagę na inne niż przy pierwszej próbie aspekty zagadnienia - przede wszystkim środowiskowe oraz związane z bezpieczeństwem całego procesu". Pierwsza od wielu lat w Europie próba odbyła się ubiegłego roku w kwietniu w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.
Najbliższa próba ma również odbyć się w „Barbarze”. Nastąpi to w przyszłym roku. Planowane zgazowanie węgla jest na podobną skalę co poprzednie. W projekcie badawczym oprócz GIG biorą udział także instytucje z Francji, Czech i Wielkiej Brytanii. Partnerami przedsięwzięcia są także Kompania Węglowa i kopalnia Bogdanka.
Kwietniowy eksperyment trwał 16 dni i był przeprowadzony 30 metrów pod ziemią w wydzielonej części złoża węgla tworzącej naturalny georeaktor. Po zapaleniu złoża doprowadzano powietrze, parę wodną i tlen, sterując w ten sposób procesem zgazowania.
Produktem spalania były tzw. gazy odlotowe spalane na powierzchni w specjalnej pochodni. Było to tlenek i dwutlenek węgla, metan i wodór. Główne zainteresowanie było skierowane na możliwości pozyskania wodoru, który w przyszłości mógłby być wykorzystany jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej. Gaz pozyskany z węgla może też znaleźć zastosowanie w przemyśle.
Kolejna próba zgazowania węgla ma odbyć się w warunkach czynnej kopalni w katowickiej kopalni „Wieczorek”, 400m. pod ziemią. Odbędzie się to za ponad dwa lata. Liderem tego projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a partnerami m.in. GIG i Politechnika Śląska. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Zgazowanie węgla w czynnym zakładzie będzie dużym wyzwaniem jak stwierdził prof. Krzysztof Stańczyk. Naukowcy szczególną uwagę zwrócą na bezpieczeństwo procesu oraz kontrolę nad nim. Zastosowanie produktów podziemnego zgazowania węgla jest duże. Gaz o wysokiej zawartości wodoru i tlenku węgla (tzw. gaz syntezowy) może być użyty przez przemysł chemiczny, np. do produkcji paliw płynnych czy metanolu; może też zastępować gaz ziemny. Zastosowanie zależy głównie od składu chemicznego uzyskanych gazów, a ten wynika przede wszystkim z rodzaju czynnika zgazowującego.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP – Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Co nurtuje branżę?
Najważniejsze zagrożenia polskiej elektroenergetyki Największym zagrożeniem, jakie widzę obecnie w odniesieniu do polskiej elektroenergetyki,...
-
-