Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-01-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-01-19
Kolejne próby podziemnego zgazowania węgla będą przeprowadzone przez GIG
Kolejne próby podziemnego zgazowania węgla będą przeprowadzone przez GIG
Kolejne próby podziemnego zgazowania węgla będą przeprowadzone przez GIG
Jak donosi serwis PAP Główny Instytut Górnictwa (GIG), który w ubiegłym roku z sukcesem przeprowadził próbę podziemnego zgazowania węgla w złożu planuje dwa kolejne takie eksperymenty. Odbędą się one w kopalni doświadczalnej oraz w czynnym zakładzie górniczym.

Prof. Krzysztof Stańczyk z GIG który kieruje tym projektem powiedział - "W lipcu rozpoczynamy kolejny projekt badawczy, na podobną skalę. Tym razem zamierzamy zwrócić uwagę na inne niż przy pierwszej próbie aspekty zagadnienia - przede wszystkim środowiskowe oraz związane z bezpieczeństwem całego procesu". Pierwsza od wielu lat w Europie próba odbyła się ubiegłego roku w kwietniu w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

Najbliższa próba ma również odbyć się w „Barbarze”. Nastąpi to w przyszłym roku. Planowane zgazowanie węgla jest na podobną skalę co poprzednie. W projekcie badawczym oprócz GIG biorą udział także instytucje z Francji, Czech i Wielkiej Brytanii. Partnerami przedsięwzięcia są także Kompania Węglowa i kopalnia Bogdanka.

Kwietniowy eksperyment trwał 16 dni i był przeprowadzony 30 metrów pod ziemią w wydzielonej części złoża węgla tworzącej naturalny georeaktor. Po zapaleniu złoża doprowadzano powietrze, parę wodną i tlen, sterując w ten sposób procesem zgazowania.

Produktem spalania były tzw. gazy odlotowe spalane na powierzchni w specjalnej pochodni. Było to tlenek i dwutlenek węgla, metan i wodór. Główne zainteresowanie było skierowane na możliwości pozyskania wodoru, który w przyszłości mógłby być wykorzystany jako paliwo w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej. Gaz pozyskany z węgla może też znaleźć zastosowanie w przemyśle.

Kolejna próba zgazowania węgla ma odbyć się w warunkach czynnej kopalni w katowickiej kopalni „Wieczorek”, 400m. pod ziemią. Odbędzie się to za ponad dwa lata. Liderem tego projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a partnerami m.in. GIG i Politechnika Śląska. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zgazowanie węgla w czynnym zakładzie będzie dużym wyzwaniem jak stwierdził prof. Krzysztof Stańczyk. Naukowcy szczególną uwagę zwrócą na bezpieczeństwo procesu oraz kontrolę nad nim. Zastosowanie produktów podziemnego zgazowania węgla jest duże. Gaz o wysokiej zawartości wodoru i tlenku węgla (tzw. gaz syntezowy) może być użyty przez przemysł chemiczny, np. do produkcji paliw płynnych czy metanolu; może też zastępować gaz ziemny. Zastosowanie zależy głównie od składu chemicznego uzyskanych gazów, a ten wynika przede wszystkim z rodzaju czynnika zgazowującego.

(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP – Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także