Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-06-25   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-07
Jaki rodzaj węgla sprawdzi się u Ciebie w domu?
Jaki rodzaj węgla sprawdzi się u Ciebie w domu?

Myśląc o ogrzewaniu gospodarstwa domowego, wiele osób nie wie, który rodzaj surowca będzie najlepszy. Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne odmiany.

 

Koks

Paliwo otrzymywane za pomocą przemysłowego wygrzewania węgla kamiennego ma ciemnoszary kolor o specyficznym zapachu. W trakcie uzyskiwania koksu z materiału bazowego usuwane są gazy, ciecze oraz substancje organiczne, które ulegają pirolizie. Paliwo jest ciałem stałym. W jego obrębie wyróżnia się materiał wielkopiecowy, metalurgiczny, odlewniczy oraz opałowy. Koks jest paliwem o wysokiej jakości. Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością. Umożliwia on czyste spalanie, a jego duża wydajność doceniana jest przez wiele osób, szukających materiału do ogrzewania gospodarstwa domowego. W ostatnich latach cena koksu zmalała. Nierzadko występują jednak problemy z jego dostępnością.

 

Kostka

Ten rodzaj węgla kamiennego stosuje się do wielu typów pieców grzewczych. Kostka ma dużą kaloryczność, sięgającą nawet 29 MJ/kg. Cena kostki oraz koksu jest podobna, zwłaszcza w porównaniu z orzechem.

 

Ekogroszek

Węgiel przeznaczony jest do pieców z podajnikiem. Ekogroszek charakteryzuje się dużą kalorycznością oraz wydajnością. Można go stosować do ogrzewania małego, jak i dużego gospodarstwa domowego. Węgiel jest tani, dzięki czemu wiele osób decyduje się na jego zakup. Ziarna ekogroszku mają mały rozmiar i zawierają one niewiele popiołu i siarki. W trakcie spalania materiału nie wydziela się duża ilość dwutlenku węgla. Ekogroszek można kupić m.in. za pośrednictwem strony internetowej https://sobianek.pl/.

 

Orzech

Ten rodzaj węgla kamiennego zaliczany jest do grubych odmian. Jego kaloryczność nie przekracza 26 MJ/kg. Orzech ma również niewielką objętość. Jego zaletę stanowi jednak przystępna cena.

 

Wybór odpowiedniego węgla

Przy wyborze odpowiedniego materiału należy wziąć pod uwagę jego kaloryczność, oznaczającą ilość wytwarzanego ciepła. Duże znaczenie ma ponadto wilgotność oraz czystość węgla. Warto również zwrócić uwagę na źródło, z którego wydobywany jest dany surowiec. Należy także pamiętać, iż w przypadku węgla niska cena wiążę się najczęściej ze słabą jakością węgla.

 

Istnieje wiele surowców, które można wykorzystać, chcąc ogrzać gospodarstwo domowe. Warto pamiętać, by przed zakupem zapoznać z zaletami i wadami konkretnego rozwiązania.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sobianek.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.