Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-02-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-02-16
Jaki pellet wybrać – iglasty czy liściasty?
Jaki pellet wybrać – iglasty czy liściasty?

Wbrew pozorom pellet pelletowi nierówny, choć na pierwszy rzut oka jego różne odmiany mogą wydawać się takie same. W rzeczywistości surowiec, z którego powstała przygotowana do jego wyrobu biomasa, ma spore znaczenie pod względem efektywności spalania danego paliwa. Wśród najczęściej wybieranych wyróżnia się pellet liściasty oraz pellet iglasty. Czym charakteryzują się oba te rodzaje? Który z nich jest lepszy i zapewnia bardziej ekonomiczne oraz wydajne ogrzewanie budynku? Sprawdzamy!

 

Pellet liściasty – czym się wyróżnia?

Pellet liściasty to granulat produkowany z odpadów takich drzew, jak buk, dąb, brzoza czy olcha. Co do zasady drewno drzew liściastych wykazuje zdecydowanie lepszą wydajność od tego z iglaków, jednak po ich obróbce walory energetyczne ulegają zmianie. Co do zasady, pellet ma większą gęstość niż standardowe drewno opałowe.


W przypadku pelletu liściastego mówi się o pewnej stracie wspomnianych walorów energetycznych. Nie jest niewydajny i wciąż umożliwia skuteczne, ekonomiczne dogrzanie budynku, jednak ma niższą gęstość od granulatu iglastego. Równie istotna jest kaloryczność pelletu, która wskazuje ilość ciepła generowanego przez konkretną masę paliwa (np. 1 kg) przy jego całkowitym spalaniu. Zatem i w tym przypadku im wyższa wartość, tym lepiej. Również tutaj pellet drzewny liściasty wykazuje nieco niższą wartość energetyczną od swojego iglastego odpowiednika.


Pellet iglasty – najważniejsze informacje

Granulat z iglaków jest wykonywany z biomasy uzyskanej z trocin, wiórów i innych odpadów takich drzew jak sosna, świerk czy modrzew. Jak już wspomnieliśmy, pellet iglasty wykazuje wyższą gęstość oraz kaloryczność od liściastego, ma zatem lepsze parametry energetyczne. To jednak niejedyne jego zalety.
Granulat iglasty ma również więcej naturalnych dodatków wspomagających proces spalania. To np. związki żywiczne, dzięki czemu łatwiej się rozpala. Wiele osób, szczególnie tych palących w przeszklonych kominkach, wskazuje dodatkowe korzyści związane z wyższą żywicznością: iskrzenie oraz piękny zapach. Dzięki nim palenisko jest jeszcze efektowniejsze.
Zastanawiając się, jaki pellet wybrać, warto zajrzeć na stronę najlepszyekogroszek.pl; do producenta dysponującego granulatem najwyższej jakości.


Jaki pellet lepszy – iglasty czy liściasty?

Jaki pellet jest lepszy: iglasty czy liściasty? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. W ogólnym rozrachunku ten pierwszy rodzaj wypada nieco lepiej, różnice w parametrach nie są jednak ogromne. Doskonale widać to w tabeli porównującej wartość opałową poszczególnych gatunków drzew w przeliczeniu na ich objętość oraz masę:

Tabelka.PNG

 
Łatwo zauważyć, że kaloryczność pelletu iglastego (modrzew, sosna) jest niższa od liściastego w przeliczeniu na metr przestrzenny, a przy tym wyższa w przeliczeniu na kilogramy.


Jaki pellet drzewny wybrać – liściasty czy iglasty?

Jak zatem widać w powyższej tabeli, rzeczywiste różnice między pelletem iglastym a liściastym nie są bardzo duże. Ten pierwszy ma lepszą kaloryczność. Zdecydowanie istotniejsza będzie jednak jakość konkretnego produktu. Warto przed zakupem dokładnie zweryfikować, z czego został wyprodukowany dany granulat. Zdarza się bowiem, że do jego sprasowania wykorzystano między innymi odpady z płyt MDF lub HDF, wraz z lakierem. Taki chemiczny dodatek negatywnie wpływa na proces spalania, a także może prowadzić do szybszego korodowania pieca grzewczego.


Koniecznie sprawdź czy kupowany przez Ciebie pellet ma certyfikat jakości EN Plus A1 albo DIN Plus, a także przeczytaj jego skład. Wówczas najłatwiej będzie Ci zweryfikować, czy produkt zapewni odpowiednią wydajność i będzie ekonomiczny.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
najlepszyekogroszek.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także