Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-29
Jak uniknąć awarii węzła cieplnego?

Węzeł cieplny to kluczowy element instalacji grzewczej. Nieprawidłowo eksploatowany może odmówić posłuszeństwa w najbardziej newralgicznym momencie w roku – okresie intensywnego ogrzewania.

Duża grupa wspólnot mieszkaniowych, pobierających ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, posiada własny węzeł cieplny. Podczas okresu wzmożonego ogrzewania, w celu uniknięcia kosztownych oraz długotrwałych awarii, powinien on być stale monitorowany. O tym jak prawidłowo serwisować węzeł cieplny i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego eksploatacji rozmawiamy z Jarosławem Witkiem, kierownikiem regionów węzłów w Grupie GPEC.

Węzeł cieplny to kluczowy element instalacji grzewczej i wymaga stałego monitoringu. Jakie czynności należy wykonać aby utrzymać go w dobrym stanie?

J.W: W celu utrzymania sprawności i bezpieczeństwa węzła cieplnego, należy przede wszystkim regularnie przeprowadzać czynności serwisowe i konserwacyjne. Zaliczają się do nich np.: czyszczenie filtrów, monitorowanie ciśnienia w naczyniach wzbiorczo-przeponowych NWP oraz wykonywanie okresowych przeglądów urządzeń hydraulicznych wchodzących w skład węzła. Dzięki tym działaniom niwelujemy ryzyko wystąpienia awarii do minimum. Niestety istnieje jeszcze odsetek zarządców, którzy nie biorą tego po pod uwagę przy planowaniu budżetu wspólnoty.

Jakie mogą być skutki braku serwisowania węzła?

J.W: Zawsze powtarzam, że z instalacjami grzewczymi jest jak z samochodem. Jeżeli nie serwisujemy go w prawidłowy sposób, to w niedługim czasie stanie nam na środku drogi. Brak okresowych przeglądów zwiększa ryzyko wystąpienia przerw w dostawie ciepła oraz ciepłej wody.

Jakie są najczęstsze awarie węzłów?

J.W: Najczęstsze awarie na węzłach to przecieki, zanieczyszczenia filtrów oraz awarie automatyki. Wszystkie te uszkodzenia to skutek zaniedbania i brak konserwacji urządzeń węzła.

Awarie, które Pan wymienił uniemożliwiają dostarczenie ciepła do mieszkańców. Jakie są koszty takich napraw?

J.W: Obie te kwestie zależą od wielu czynników. Przykładowo wymiana licznika ciepła to koszt rzędu 1500 zł. Droższe naprawy np. pompy obiegowej centralnego ogrzewania zaczynają się dopiero od 2 tyś. Czasem zdarza się również tak, że ze względów bezpieczeństwa trzeba wymienić całą instalację. Mniejsze wspólnoty korzystające z węzłów o mocy 60-80 kW zapłacą za taką usługę 15- 30 tys. złotych. Wielorodzinne bloki z instalacją o mocy powyżej 200 kW muszą się przygotować na wydatek rzędu nawet 100 tys. złotych.

Jaki jest średni czas naprawy awarii?

J.W: To zależy, czy administrator zleci naprawę koncesjonowanemu dostawcy ciepła czy przysłowiowej złotej rączce - osobie, która na co dzień naprawia sprzęt np.: AGD. Przykładowo Grupa GPEC posiada Pogotowie Ciepłownicze czynne 24 godziny 7 dni w tygodniu. Większość usterek jesteśmy w stanie naprawić od ręki, dzięki wykwalifikowanej kadrze ekspertów i specjalistycznemu sprzętowi. Współpraca z profesjonalistami to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa.

Naprawa jest zapewne bardziej kosztowna niż serwisy okresowe. Co można zaproponować zarządcom, którzy mają obowiązek utrzymania węzła w dobrym stanie technicznym?

J.W: Na początku proponuję przeprowadzenie tzw. audytu węzła, czyli sprawdzenia jego aktualnego stanu technicznego i usunięcie ewentualnych usterek. Następnie należy zlecić profesjonalną usługę Eksploatacji Węzła Cieplnego. W Grupie GPEC koszt takiej usługi i sposób płatności jest ustalany indywidualnie. Dodam tylko, że koszt usługi, która zawiera szereg działań konserwacyjnych i serwisowych, m.in. przeglądy okresowe, naprawy zużytych części oraz czyszczenie pomp i filtrów, jest zdecydowanie niższy niż usuwanie skutków awarii. Więcej szczegółów na temat usługi można znaleźć na stronie GPEC lub w Biurze Obsługi Klienta.

Niezawodność węzła jest priorytetową kwestią na najbliższe miesiące. Sprawna instalacja grzewcza to gwarancja komfortu cieplnego przez cały rok. W okresie zimowym wiodące przedsiębiorstwa w segmencie energetyki cieplnej, takie jak Grupa GPEC, wprowadzają atrakcyjne promocje na usługi związane z eksploatacją węzła cieplnego.

 

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Grupa GPEC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • X

    2018-05-10 18:13

    Pan, to pewnie ta złota rączka w artykule z dewizą ,,Bęęęęęędzie Pan zadowolony...". Certyfikowane elementy jak i całe makiety węzłów nie kosztują groszy. Za nie wiedzę i olewczy stosunek do konserwacji płaci się w przyszłości podwójnie.

  • Q

    2014-10-31 07:35

    Monopolista chce rozciągać swój monopol na wszystkie aspekty życia. Niestety Grupa GPEC nie ma monopolu na wiedzę, jeżeli nie stosujecie sieci neuronowych w automatyce węzłów to średnio inteligentna osoba jest w stanie poznać zasadę działania i obsługi w ciągu czterech godzin, nie ma tu żadnej czarnej magii , czysta fizyka, której uczy się w szkołach. Sto tysięcy za węzeł, to chyba złote rury są stosowane albo nadprzewodniki niskotemperaturowe w uzwojeniach silnika :) Pozdrawiam.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także