
Władze Katowickiego Holdingu Węglowego chcą sprzedać należące do spółki Zakłady Energetyki Cieplnej w Katowicach. Ma do tego dojść na przełomie 2012 i 2013 roku. Zawarto już w tej sprawie wstępne porozumienie ze związkami zawodowymi.
Katowicki Holding Węglowy już od pewnego czasu przygotowuje się do sprzedaży swojej spółki ciepłowniczej. Pod koniec sierpnia KHW wysłał do potencjalnych inwestorów informację o zamiarze sprzedaży Zakładów Energetyki Cieplnej w Katowicach. Ci, którzy zgodzą się na zachowanie poufności, otrzymają memorandum informacyjne, na podstawie, którego będzie można przygotować oferty wstępne. Nie wiadomo jednak na ile wyceniony został ZEC. Wyceny dokonała już spółka DGA S.A. z Poznania. Informacja ta została jednak utajniona.
„Sprzedaż ZEC-u jest działaniem komercyjnym, nie zaś prywatyzacją jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Nie jest zatem prywatyzacją w rozumieniu prawa, a proces zbycia akcji nie podlega Ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przyznającej szczególne uprawnienia pracownikom. Załoga tej spółki nie posiada więc uprawnień np.: do pakietu 15 % nieodpłatnych akcji. Przy czym załoga ZEC-u uprawnienia takie będzie miała – na zasadach określonych w ustawie – w wypadku prywatyzacji KHW SA" - wyjaśnia KHW. Jednocześnie przy sprzedaży ZEC-u nie będzie negocjacji dotyczących pakietu socjalnego dla pracowników. Z drugiej strony Holding zapowiedział, że potencjalnych inwestorów poinformuje o oczekiwaniach pracowników ZEC-u w zakresie pakietu socjalnego. Związkowcy przygotowali jednak swój projekt pakietu socjalnego. Domagają się także wieloletnich gwarancji zatrudnienia oraz otrzymania przez załogę tzw. premii prywatyzacyjnej.
Katowicki ZEC dysponuje kotłowniami, sieciami i stacjami ciepłowniczymi znajdującymi się przy kopalniach KHW. Wszystkich kotłów jest zaś 57. Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni wynosi natomiast 659 MW. Łączna moc elektryczna wynosi natomiast 10,606 MWe. „W dwóch kotłowniach zainstalowane są turbogeneratory przeciwprężne o mocy 6,3 MW i 1,5 MW produkujące energię elektryczną a na jednej kotłowni zainstalowane są dwa silniki gazowe zasilane metanem pochodzącym z odmetanowania Kopalni o mocy elektrycznej 1,403 MW każdy" - informuje dodatkowo ZEC.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- khw.pl/ zec.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Czy można ograniczyć emisję CO2?
Wielkość emisji CO 2 z elektrowni wynika ze sprawności przetwarzania energii chemicznej węgla w energię elektryczną. W związku z powyższym...
-
-
-