Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-12-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-12-09
Gruntowy wymiennik ciepła z wymiennikiem poziomym - jaki to koszt?
Gruntowy wymiennik ciepła z wymiennikiem poziomym - jaki to koszt?

Gruntowy wymiennik ciepła z wymiennikiem poziomym to urządzenie, które pozwala uzyskiwać ciepło w odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich może być grunt, co oznacza montaż gruntowego wymiennika który może współpracować z rekuperatorem. Na jakiej zasadzie funkcjonuje tego typu instalacja? Jak wygląda jej koszt? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?

Gronowy wymiennik ciepła to zaawansowane urządzenie, które pozyskuje ciepło z gruntu i dostarcza je do budynku. System opiera się w tym przypadku na wymienniku płytowym, który odzyskuje ciepło z gruntu. Sam wymiennik umożliwia natomiast przepływ ciepła pomiędzy wspomnianymi urządzeniami. O jej skuteczności decyduje jego wielkość jak i uwarunkowania terenu (możliwości cieplne gruntu). Tego typu urządzenia można znaleźć pod linkiem: gruntowe-wymienniki.pl.

 

Na jakiej zasadzie działa gruntowy wymiennik ciepła?

Powietrze dzięki czerpni z filtrem dostaje się przez kanał wentylacyjny do kolektora. Z kolektora powietrze dostaje sie do poszczególnych połówek kanałów, gdzie zachodzi wymiana termodynamiczna.

 

 

geostrong(2).jpg

 

 

Po przejściu przez całą długość gruntowego wymiennika powietrze dostaje się do kolektora zbiorczego skąd transportowane jest rekuperatora lub innego miejsca przeznaczenia.

 

Montaż wymiennika w fundamencie.

Bez przeszkód można montować gruntowe wymienniki w obrysie fundamentów, ponieważ jego konstrukcja i sposób jego wykonania w wariancie z płytą betonową, gwarantuje przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Montaż w fundamencie posiada ogromne zalety, gdyż panuje tam stał temperatura.

Aby poprawnie zabudować wymiennik w fundamencie musimy umieścić go na głębokości 6-9 m pod powierzchnią ziemi. Izolacja ponad wymiennikiem odcina wpływ i oddziaływanie temperatur z wymiennika. Warunkiem jest jak zwykle wykonanie prawidłowej izolacji.

 

Ile kosztuje gruntowy wymiennik ciepła z wymiennikiem poziomym?

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła z wymiennikiem poziomum jest z kilkukrotnie tańsze niż montaż gruntowej pompy ciepła Samą pompę o mocy około 10 kW można kupić w cenie od 12-30 tys. złotych w zależności od modelu i producenta, a za gruntowy wymiennik ciepła koszt może wynieś ok 10 tyś. Do kosztu wymiennika należy doliczyć również roboty ziemne, które inwestor może wykonać samodzielnie.

 

image004(1).jpg

 

Powyższy akapit pokazuje, że gruntowa wymiennik ciepła z wymiennikiem poziomym to niedroga inwestycja. W tym przypadku należy mieć jednak świadomość, że jest to system który potrzebuje dodatkowych urządzeń grzewczych. W związku z wysoką skutecznością urządzenia inwestycja powinna zwrócić się po kilku - kilkunastu latach.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
gruntowe-wymienniki.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także