
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postanowiło zapytać mieszkańców Trójmiasta jaką mają temperaturę w swoich domach w sezonie grzewczym. Okazało się, że niemal 1/3 mieszkańców w swoich mieszkaniach utrzymuje ciepło na poziomie 24-27 st. C.
Instytut badawczy IPC na zlecenie Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zapytał osoby mieszkające w Trójmieście jaką temperaturę utrzymują w swoich domach i mieszkaniach. Zdaniem naukowców optymalna dla człowieka temperatura zapewniająca poczucie komfortu cieplnego to 20-21 st. C. Tymczasem 48 proc. mieszkańców Gdyni, 18 proc. Gdańska i 14 proc. Sopotu ma w swoich domach znacznie cieplej. Temperaturę na poziomie 24-27 st. C lubi mieć 27 proc. obywateli Trójmiasta. Jednocześnie zaleca się aby na noc, kiedy śpimy, obniżyć temperaturę w domu o 2-3 stopnie. Robi to jednak tylko 23 proc. ludzi w Trójmieście. Z badań przeprowadzonych na zlecenie GPEC wynika, że najlepiej radzą sobie sopocianie. Odpowiednią temperaturę (20-23 st. C) utrzymuje w domach 60 proc. z nich.
Kolejną rzeczą, o którą pytali się badacze było przestrzeganie prostej zasady, że grzejniki powinny być odsłonięte. Niestety ¼ mieszkańców zasłania grzejniki meblami bądź zasłonami. - 26% mieszkańców Trójmiasta ma grzejnik zasłonięty meblem, np. kanapą lub grubymi zasłonami. Niechlubnie królują tu mieszkańcy Gdańska (50% ma zasłonięte grzejniki), znacznie większą świadomością wykazują się w tym względzie mieszkańcy Sopotu (11%) i Gdyni (16%) - zauważa GPEC. Instytut IPC sprawdził też czy mieszkańcy Trójmiasta wiedzą jak wietrzyć mieszkanie w zimie. Zaleca się wtedy krótkie, ale intensywne wietrzenie. Niestety w ten sposób postępuje tylko ¼ badanych. - Aż 53% badanych wietrzy mieszkanie, uchylając okna kilka razy dziennie na kilka minut, a kolejne 28% uchyla okna codziennie i zostawia je otwarte na kilka godzin. To wynik znacznie gorszy niż ubiegłoroczny, wynoszący 19%. Niepokojący jest fakt, że 1 na 22 osoby w ogóle nie wietrzy mieszkania w zimie. Dodatkowo część respondentów podczas wietrzenia zwiększa ogrzewanie, żeby – jak argumentują – nie wyziębić grzejników – informuje GPEC. Gdańskich ciepłowników martwi to, że tylko 16 proc. badanych zadeklarowało, że w czasie wietrzenia przykręca ogrzewanie.
Podobne badania GPEC zleca regularnie. Autorów badań zaskoczyło, że mimo wielu kampanii informacyjnych niemal 1/3 mieszkańców Trójmiasta nie potrafi efektywnie ogrzewać swoich domów i mieszkań.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpec.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Jak nie dopuścić do poważnych skutków awarii w instalacjach elektrycznych w...
Niemal 20 proc. pożarów, jakie wybuchły w budynkach w latach 2000-2018, było efektem niesprawnej instalacji elektrycznej lub awarii urządzeń...
-
-