
Władze gminy Gierałtowice zawarły umowę z Jastrzębską Spółką Węglową, na mocy której metan z kopalni Budryk zostanie wykorzystany do produkcji prądu i ciepła dla budynków użyteczności publicznej. Kopalnia będzie dostarczać gminie 10 m3 metanu na minutę. Termin realizacji inwestycji to koniec 2018 roku.
Metan doprowadzony zostanie rurociągami do wysokosprawnych agregatów kogeneracyjnych, gdzie będzie spalany w silnikach gazowych tłokowych, a te będą napędzały generatory wytwarzające energię. Wcześniej potrzebna będzie budowa tłoczni gazu, rurociągów i agregatów kogeneracyjnych.
Gmina nie dokonała jeszcze analizy techniczno-ekonomicznej, ale koszt inwestycji szacuje na kilkanaście milionów złotych. Nie wiadomo też, po jakiej cenie od JSW kupowany będzie metan. Ustalona cena jest tajemnicą handlową.
Dzięki inwestycji w energię cieplną zaopatrzone zostaną budynki użyteczności publicznej w sołectwie Chudów i Paniówki, takie jak: szkoła podstawowa i przedszkole, strażnica OSP czy kryta pływalnia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-