
GE Power Services zmodernizuje jeden z trzech turbozespołów parowych zainstalowanych w Elektrociepłowni Poznań należącej do Veolia Energia Poznań ZEC S.A. Bloki o łącznej mocy 275 MW wyprodukowane zostały przez Zamech i stanowią cześć miejskiej sieci ciepłowniczej w Poznaniu. W wyniku przejęcia w listopadzie ub.r. biznesu Alstom Thermal Services dostarczającego usługi dla energetyki cieplnej, GE pozyskało globalne możliwości w zakresie serwisowania urządzeń turbin parowych pochodzących od innych producentów. Projekt jest dowodem na to, że GE dysponuje rozwiązaniami, które pomogą wesprzeć polskie elektrownie węglowe w utrzymaniu znaczącej roli, jaką w perspektywie długoterminowej będą odgrywać w europejskim miksie energetycznym.
„Cieszymy się z wyboru GE do realizacji tego projektu, który pomoże nam podnieść sprawnośći zwiększyć moc naszych turbin parowych" - powiedział Jan Pic, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych w Veolia Energia Poznań ZEC - „Zastosowane rozwiązania pomogą elektrociepłowni pracować w sposób bardziej wydajny, co wpisuje się w nasze dążenia do umocnienia pozycji na wysoce konkurencyjnym rynku."
Obecnie w Elektrociepłowni Veolia Energia Poznań zainstalowane są dwa bloki produkcji Zamech o mocy 105 MW oraz jeden blok o mocy 65 MW. GE planuje zwiększyć moc jednostki nr 3 o 6 MW (nadwyżka energii elektrycznej przekazywana będzie do lokalnej sieci), a także podnieść sprawność turbiny o 6%. Dodatkowo, aby zwiększyć elastyczność turbiny w zakresie obciążeń w okresie braku zapotrzebowania na energię elektryczną, operator będzie mógł odłączyć część niskociśnieniową turbiny. Umożliwi to operatorowi wykorzystanie energii cieplnej do podgrzewania wody w miejskiej sieci.
„Wraz z przejęciem portfolio technologicznego Alstom Power w 2015 roku, GE zyskało możliwość serwisowania urządzeń energetycznych pochodzących od innych producentów, w tym także turbin zainstalowanych w elektrociepłowni Veolia Energia Poznań" - powiedział Pascal Schweitzer, Dyrektor Generalny GE Power Services w Europie - „Nasz biznes węglowy jest dobrze przygotowany do zaspokojenia przyszłych potrzeb energetycznych: posiadamy technologie odznaczające się najwyższą sprawnością i najniższym poziomem emisji, przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych. Cieszymy się, że będziemy mogli wspierać Veolię w jej dążeniu do zachowania konkurencyjności i odniesienia sukcesu na zainstalowanej flocie."
Veolia jest w Polsce jednym z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej, prowadzącym działalność w 74 miastach, włączając w to Warszawę, Łódź, Poznań i Tarnowskie Góry. Spółka jest największym prywatnym operatorem miejskich sieci ciepłowniczych w kraju, a także trzecim największym operatorem elektrowni kogeneracyjnych w Polsce.
GE przez ostatnie 15 lat świadczyło usługi modernizacyjne i serwisowe oparte na efektywnych kosztowo rozwiązaniach umożliwiających podniesienie osiągów turbin parowych. W tym czasie przeprowadzonych zostało wiele znaczących przeglądów i modernizacji urządzeń wytwarzających energię w elektrociepłowniach w Polsce.
Przerwa w dostawach energii spowodowana modernizacją turbiny w elektrociepłowni Veolia Energia Poznań ma się rozpocząć w maju 2017 roku, natomiast jej oddanie do eksploatacji zaplanowano na sierpień 2017 roku.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grayling

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rola nowoczesnej diagnostyki w prognozowaniu remontu turbin parowych
Diagnostyka każdej eksploatowanej maszyny polega na bieżącej ocenie stanu technicznego łącznie z ustaleniem źródeł niedomagań i przyczyn stanów...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-