
Naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku opracowują mikrosiłownię kogeneracyjną ORC, która nadawałaby się do instalacji w każdym domu. Czy czeka nas rewolucja w branży energetycznej?
"Mikrosiłownia - mówi dr Grzegorz Żywica - ma służyć do jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby indywidualnych odbiorców. Obecnie ciepło i prąd zamawiamy do domu najczęściej poprzez elektrociepłownie i elektrownie, a w tym przypadku moglibyśmy je produkować sami, znacznie obniżając tym samym koszty utrzymania domu."
Mikrosiłownia byłaby napędzana tradycyjnymi paliwami takimi jak gaz, węgiel, biomasa, jednak dzięki specjalnie opracowanym filtrom nie emitowałaby prawie żadnych zanieczyszczeń. Wynalazek mógłby się zatem okazać skuteczną metodą walki ze smogiem w Polsce.
"Odwróciliśmy kierunek myślenia - przekonuje dr hab. inż. Dariusz Kardaś. Zamiast domagać się paliw dopasowanych do wymogów konkretnych kotłów, stworzyliśmy rozwiązanie pozwalające na uzyskiwanie pożądanego efektu z paliw nie tak wysublimowanych, za to łatwo dostępnych, łatwych do przechowania i tanich w naszych warunkach. A takie właśnie cechy ma węgiel."
Opracowany w Gdańsku prototyp takiego rozwiązania pozwala na osiągnięcie 3 kilowatów mocy elektrycznej, przy ok. 30 kilowatach mocy cieplnej - z możliwością zwiększenia skali działania.
Z projektu mikroelektrociepłowni, nad którym pracują dziś gdańscy naukowcy, mogliby skorzystać nie tylko właściciele domów, ale też wspólnoty mieszkaniowe (w blokach), duże i małe przedsiębiorstwa, a nawet całe gminy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (8)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl
Ciekawski
Który już rok mamy... I dalej nic :/ Pewnie znowu się sprzedamy, hehe. Taki polski rząd i jego polityka!
Bulla
Jest wrzesień 2017 r. co z tym fantastycznym źródłem energii,oczekujemy w napięciu. Czy coś stoi na przeszkodzie. Można przypuszczać potentaci energetyczni i firmy produkujące piece ale co jeszcze gdzie przeszkody. Czy istnieje określona perspektywa czasowa choćby na potrzeby indywidualne użycia prądu na potrzeby własne.
LIAN
JEŻELI GDAŃSK WYKAŻE OSIĄGANIE KOMPLEKSOWYCH PARAMETRÓW I ICH RELACJI NA POZIOMIE WIODĄCYCH. POMYSŁ z 1. %. UWAŻAM ZA GENIALNY. Sam rozważę naśladowanie. TEN KOGO TO ŚMIESZY SAM JEST ŚMIESZNY. CHYBA, ŻE MNIE CIEMNEGO OŚWIECI, SKORO TO TAKIE BANALNE W ROZWIĄZANIU I ZAMYŚLE. WTEDY UZNAM GO ZA GODNEGO SZACUNKU INNOWATORA. MARZĘ, ABY GDAŃSK ZECHCIAŁ TO U MNIE PRZETESTOWAĆ! PROSZĘ GDAŃSK O KONTAKT
Energetyk
Kto tu ma racje?
Piotr
Ciepło z węgla, gazu, drewna. Nie widziałem nic fajniejszego. Przeznaczę swój 1 procent dla Tych wynalazców.
???
do Robert co tutaj jest śmiesznego ?
Robert
HA, napędzana tradycyjnymi paliwami takimi jak gaz, węgiel, Ojej - polscy naukowcy - profesorowie , śmiechu warte i dostają za takie pomysły miliony - to tylko u nas !
TK
zaraz zaraz, przecież produkcja prądu to strategiczna gałąź gospodarki. nie może przecież być tak, że każdy sobie zrobi prąd, bo przecież gdzie znajdą pracę obecnie bardzo potrzebni urzędnicy ?