
17 września firma gazociągowa Gaz-System ogłosiła, że wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie ostatniego odcinka gazociągu ze Szczecina do Lwówka w województwie wielkopolskim. Popłynie nim gaz z kończonego w Świnoujściu gazoportu do centralnej Polski. Nie uda się natomiast ukończyć opalanych gazem elektrociepłowni w Stalowej Woli i Włocławku w planowanym terminie czyli w grudniu.
Zakończenie tego projektu przez Gaz-System oznacza także, że zrealizowany został cały program rozbudowy gazociągów przesyłowych wspierany dotacjami z Unii Europejskiej na lata 2007-13. "Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane" - mówi Sławomir Śliwiński z zarządu Gaz-Systemu.
Przez ostatnie sześć lat w ramach tych projektów Gaz-System zbudował 1283 km gazociągów, 41 stacji gazowych oraz dwie tłocznie gazu. Inwestycje te kosztowały ponad 4 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł pochodziło z funduszy UE.
PKN Orlen poinformował jednak, że opóźni się elektrociepłowni Orlenu we Włocławku. Konsorcjum amerykańskiej firmy GE i kanadyjskiej SNC Lavalin przełożyło zakończenie budowy na drugi kwartał 2016 r. W oficjalnym komunikacie Orlen nie podano przyczyn tego stanu rzeczy.
Podobnie sytuacja przedstawia się w Stalowej Woli. Budowana tam przez PGNiG oraz Tauron gazowa elektrociepłownia zostanie ukończona dopiero w połowie 2016 roku. W tym przypadku powodem poślizgu były problemy z dostarczeniem turbiny do zakładu przez hiszpańską firmę Abener Energia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Dlaczego BIAŁE?
Certyfikaty – ma się rozumieć. Nie chcę straszyć unijnymi regulacjami, ale muszę przyznać, że to dzięki nim nasze wieloletnie werbalne poparcie...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl