Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-01-28 | Ostatnia aktualizacja: 2011-01-28
Gazociąg jamalski nie dla Gas Trading?

Gazociąg jamalski nie dla Gas Trading?
Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, rada nadzorcza EuRoPol Gazu na posiedzeniu 22 stycznia może dać zarządowi zielone światło do przygotowania planu wykupienia akcji od mniejszościowego udziałowca – spółki Gas Trading. Wykupienie akcji Gas Tradingu, tak by EuRoPol Gaz należał tylko do Gazpromu i PGNiG, to jeden z elementów międzyrządowego gazowego porozumienia polsko-rosyjskiego. Nie ma gwarancji, że proces uda się sprawnie przeprowadzić. Jednym z większych udziałowców Gas Tradingu jest Bartimpex Aleksandra Gudzowatego, który od początku krytykuje pomysł wyjścia Gas Tradingu z akcjonariatu EuRoPol Gazu i uważa, że jeśli miałoby nastąpić, to za wysoką cenę.
EuRoPol Gazu posiada już wycenę wartości przygotowaną przez jedną z firm doradczych w połowie ubiegłego roku. Prezes EuRoPol Gazu Mirosław Dobrut twierdzi, że zależy mu na polubownym przeprowadzeniu całego procesu. Ale raczej szybko to nie nastąpi. Sprawa może potrwać co najmniej do końca marca zakładając, że druga strona, czyli władze Gas Tradingu, zaaprobują ofertę nabycia akcji.
EuRoPol Gaz chce wykupić akcje Gas Tradingu w celu ich umorzenia. Im niższa ich wycena, tym lepiej dla tej spółki. Zarząd nie przedstawia wyceny, ale jesienią media informowały, że EuRoPol Gaz i jego majątek, czyli rurociąg jamalski, jest wart najwyżej miliard dolarów. Z tego wynika, że Gas Trading za swoje udziały otrzymałby zaledwie 40 mln dolarów. Dla Aleksandra Gudzowatego, który jest jednym z pomysłodawców powstania firmy oraz jeszcze niedawno jedną z najbardziej wpływowych osób w polskim sektorze gazowniczym wyjście Gas Tradingu z EuRoPol Gazu ma specjalne znaczenie i nie jest zwykłą zmianą akcjonariatu. Wydaje się więc mało prawdopodobne, by zadowolił się tą kwotą.
Brak zgody znacznie utrudni zmianę akcjonariatu EuRoPol Gazu. A możliwość przymusowego wykupu akcji spółki, na jaką teoretycznie pozwala prawo, może być ostatnim z rozważanych wariantów.
– Nikomu nie zależy na konflikcie z biznesmenem i skierowaniu sprawy do sądu, więc najpewniej zarząd EuRoPol Gazu będzie jednak dążył do kompromisu z nim – twierdzi jeden z ekspertów.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-