
Są duże szanse, że w Płocku powstanie elektrociepłownia produkująca ciepło z odpadów komunalnych. Miałaby ona uzupełniać energię cieplną dostarczaną do sieci miejskiej przez PKN Orlen. Firma Fortum Power and Heat Polska i miasto Płock podpisały w tej sprawie list intencyjny. Inwestycja, jeśli dojdzie do skutku, będzie warta około 140-150 mln zł.
Obecnie Fortum prowadzi prace przygotowawcze, po których podjęta zostanie decyzja inwestycyjna. Kiedy to nastąpi na ukończenie budowy będzie trzeba jeszcze poczekać 2-3 lata.
Nowa elektrociepłownia ma być przystosowana do spalania nie tylko węgla czy biomasy, ale również paliw alternatywnych wytwarzanych z odpadów. Plany zakładają także powstanie instalacji odzyskującej ciepło ze spalin.
Podpisanie listu intencyjnego nie jest jednak równoznaczne z ostateczną decyzją o podjęciu się przez spółkę realizacji tego projektu. "Podpisaliśmy list intencyjny o tym, że będziemy działać z miastem Płock w przygotowaniu inwestycji - mówi rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki. Do decyzji inwestycyjnej jest jeszcze daleka droga. Najpierw musimy przeprowadzić cały proces przygotowawczy. Obecnie nie jesteśmy w stanie określić, jak długo on potrwa."
Ławrecki zdradził, że prace przygotowawcze mają służyć m.in. wstępnemu określeniu mocy elektrociepłowni: "Myślę, że orientacyjnie można podać, iż moc elektrociepłowni w Płocku mogłaby być porównywalna z mocą naszej elektrociepłowni w Kłajpedzie." Uruchomiona w maju litewska elektrociepłownia posiada zdolność produkcyjną ok. 20 MW energii elektrycznej i ok. 50 MW energii cieplnej. Również ten zakład posiada kocioł wielopaliwowy do spalania odpadów komunalnych oraz instalację skraplaczy gazów spalinowych, a koszt jego budowy wyniósł 130 mln euro.
Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta poinformował, że kolejnymi etapami po podpisaniu listu intencyjnego będzie opracowanie rozwiązań technologicznych i przygotowanie studium wykonalności inwestycji, a także pozyskanie gruntów w docelowej lokalizacji. Elektrociepłownia ma powstać w granicach administracyjnych Płocka.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-