Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-21 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-21
Energetyka jądrowa w Polsce – przegląd zagadnień. Stan na styczeń 2010 (cześć 1)

Energetyka jądrowa w Polsce – przegląd zagadnień. Stan na styczeń 2010 (cześć 1)
13 stycznia 2009 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej oraz o powołaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. W b.r. zostanie utworzona Agencja Rozwoju Energetyki Jądrowej, mająca prowadzić m.in. działania informacyjne.
W lipcu 2009 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało Ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej. Harmonogram przewiduje prowadzenie działań w 4 etapach:
Etap I - do 31.12.2010: opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej.
Etap II - 1.01.2011 - 31.12.2013: ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę siłowni.
Etap III - 1.01.2014 - 31.12.2015: wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych uzgodnień,
Etap IV - 1.01.2016 - 31.12.2020: budowa pierwszej elektrowni jądrowej.
Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. przyjęty przez rząd 10.11.2009 r. podtrzymuje tezy i wnioski z poprzedniego dokumentu. O czym pisaliśmy w tekście Polityka energetyczna Polski do 2030 roku.
Obecne plany rządu obejmują budowę dwóch siłowni jądrowych po 3000 Mwe każda - proponowany termin uruchomienia pierwszego bloku to rok 2020. Szacowane koszty inwestycyjne to 2500 euro/kWe. Jest to dużo ale mniej niż dla elektrowni węglowych z instalacją CCS, dla których koszt budowy w przeliczeniu na jednostkę mocy produkcyjnej wynosi ok. 4000 euro/kWe.
Oprócz budowy własnych bloków Polska interesuje się również inicjatywami energetycznymi w naszym sąsiedztwie. Zaawansowane zostały rozmowy nt. udziału w budowie nowych bloków dla litewskiej elektrowni jądrowej w Ignalinie. Jednakże ze względu na niski priorytet inwestycji w związku z trudną sytuacją gospodarczą w Europie perspektywa współpracy ta oddaliła się. Litewska elektrownia Ignalina II miałaby osiągnąć moc ok. 3000 MW, z czego 1000 MW miałoby być przeznaczone na pokrycie naszych potrzeb. Na dzień dzisiejszy brak jednoznacznych deklaracji ze strony władz litewskich w sprawie siłowni.
Inwestor
Największy polski koncern energetyczny - PGE od kilku lat przygotowywał się do budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. 28.12.2009 r. firma utworzyła spółkę - PGE Energia Jądrowa jako kolejny etap w tworzeniu linii biznesowej Energetyka Jądrowa w ramach Grupy Kapitałowej PGE. Firma, będąc głównym inwestorem, chce utworzyć konsorcjum do budowy i eksploatacji elektrowni, w którym będzie mieć 51% udziałów (pakiet kontrolny). Jako potencjalnych kandydatów do współpracy wymienia się firmy: EDF, Vattenfall, Electrabel, E.ON, CEZ.
18 listopada 2009 PGE i EdF podpisały memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej. Firmy zbadają aspekt wykonalności reaktorów w technologii EPR (technologia opracowana przez Framatome, Siemens we współpracy z EDF) oraz możliwości partnerstwa przemysłowego przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej.
Budowa może się opierać na tzw. modelu fińskim, w którym tworzone jest konsorcjum największych odbiorców energii elektrycznej w regionie. Energia z elektrowni będzie sprzedawana po kosztach udziałowcom, a nadwyżki będą sprzedawane z zyskiem na giełdzie energii elektrycznej. KGHM i Orlen wyrażali już zainteresowanie inwestowaniem w energetykę jądrową.
Polski Przemysł
Polskie firmy mogą uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowych w Polsce. "W 2010 roku dokonana zostanie analiza możliwości uruchomienia w Polsce produkcji urządzeń dla elektrowni jądrowej. Jednocześnie skala udziału polskich przedsiębiorstw będzie wpisana jako bardzo ważny element negocjacyjny prowadzonych rozmów z firmami – dostawcami technologii i oferującymi usługi dotyczące budowy elektrowni jądrowej." czytamy w Harmonogramie Działań dla Energetyki Jądrowej .
Polskie firmy od kilku lat uczestniczą w budowie zagranicznych siłowni lub produkcji komponentów do nich: Erbud uczestniczy obecnie jako podwykonawca w budowie trzech elektrowni atomowych we Francji. Rafamet produkuje najwyższej jakości obrabiarki wykorzystywane do produkcji zbiorników ciśnieniowych reaktora - zleceniodawcami są: Areva (Francja), General Electric (USA), Siemens (Niemcy), Kanematsu KGK (podwykonawca Japan Steel Works, Japonia). Fińska elektrownia Olkiluoto powstaje przy udziale: Polbau (realizacja całego pakietu tzw. obiektów towarzyszących wokół reaktora); Elektrobudowy; Energomontaż-Północ Gdynia (3 główne elementy linera - wewnętrznej stalowej wykładziny obudowy bezpieczeństwa reaktora).
Lokalizacja
8 stycznia 2010 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało listę 28 lokalizacji zgłoszonych przez różne podmioty (samorządy, firmy) jako propozycje. Obecnie obserwujemy „wyścigi" gmin i województw o przyznanie lokalizacji. W lutym zostanie wybrane ostatecznie 3-5 lokalizacji z powyższej listy. Następnie inwestor zdecyduje, w której lokalizacji zbuduje pierwszą elektrownię.
Unieszkodliwianie i składowanie odpadów
W Polsce istnieje składowisko odpadów w Różanie. Jednak wkrótce zostanie zapełnione – znajdują się tam odpady promieniotwórcze z całej Polski z ostatnich 50 lat. Składowisko to nie nadaje się do składowania odpadów wysokoaktywnych - jeśli wypalone paliwo z elektrowni będzie poddawane recyklizacji będzie to niewielka ilość.
Konieczne jest wyznaczenie lokalizacji dla nowego składowiska. Po przeprowadzeniu wstępnych badań eksperci Państwowej Agencji Atomistyki wytypowali 5 miejscowości: Łanięty (woj. łódzkie, powiat kutnowski), Damasławek (woj. wielkopolskie, powiat wągrowiecki) i Kłodawa (woj. wielkopolskie, powiat kolski). W tych lokalizacjach znajdują się wsady solne - najbardziej odpowiednie do umieszczania odpadów promieniotwórczych. W Jarocinie (woj. wielkopolskie, powiat jarociński) i Pogorzeli (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski) znajdują się pokłady iłowe, które również umożliwiają lokalizację składowiska.
Badania dotyczące lokalizacji składowiska nisko i średnio-aktywnych odpadów potrwają do grudnia 2010 r. Z końcem 2014 roku wyznaczone zostaną 3 optymalne lokalizacje składowiska odpadów promieniotwórczych. Zgodnie z harmonogramem budowa składowiska ma zostać ukończona do do 2019 roku.
Przejdź do części drugiej artykułu »
(mb)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pgesa.pl, atom.edu.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-