Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-21
Energetyka jądrowa w Polsce – przegląd zagadnień. Stan na styczeń 2010 (cześć 1)
Energetyka jądrowa w Polsce – przegląd zagadnień. Stan na styczeń 2010 (cześć 1)
Energetyka jądrowa w Polsce – przegląd zagadnień. Stan na styczeń 2010 (cześć 1)
Wiosną 2005 r. Rada Ministrów uchwaliła dokument Polityka Energetyczna Polski do 2025 r. Opracowanie wskazuje, że należy ponownie rozważyć możliwość budowy elektrowni atomowych w kraju. Zakłada również, że oddanie do użytku pierwszego bloku jądrowego nastąpi w roku 2021 a kolejnego w 2025 r.

13 stycznia 2009 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej oraz o powołaniu Pełnomocnika Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. W b.r. zostanie utworzona Agencja Rozwoju Energetyki Jądrowej, mająca prowadzić m.in. działania informacyjne.

W lipcu 2009 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało Ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej. Harmonogram przewiduje prowadzenie działań w 4 etapach:
Etap I - do 31.12.2010: opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów Programu polskiej energetyki jądrowej.
Etap II - 1.01.2011 - 31.12.2013: ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę siłowni.
Etap III - 1.01.2014 - 31.12.2015: wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych uzgodnień,
Etap IV - 1.01.2016 - 31.12.2020: budowa pierwszej elektrowni jądrowej.

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. przyjęty przez rząd 10.11.2009 r. podtrzymuje tezy i wnioski z poprzedniego dokumentu. O czym pisaliśmy w tekście Polityka energetyczna Polski do 2030 roku.

Obecne plany rządu obejmują budowę dwóch siłowni jądrowych po 3000 Mwe każda - proponowany termin uruchomienia pierwszego bloku to rok 2020. Szacowane koszty inwestycyjne to 2500 euro/kWe. Jest to dużo ale mniej niż dla elektrowni węglowych z instalacją CCS, dla których koszt budowy w przeliczeniu na jednostkę mocy produkcyjnej wynosi ok. 4000 euro/kWe.

Oprócz budowy własnych bloków Polska interesuje się również inicjatywami energetycznymi w naszym sąsiedztwie. Zaawansowane zostały rozmowy nt. udziału w budowie nowych bloków dla litewskiej elektrowni jądrowej w Ignalinie. Jednakże ze względu na niski priorytet inwestycji w związku z trudną sytuacją gospodarczą w Europie perspektywa współpracy ta oddaliła się. Litewska elektrownia Ignalina II miałaby osiągnąć moc ok. 3000 MW, z czego 1000 MW miałoby być przeznaczone na pokrycie naszych potrzeb. Na dzień dzisiejszy brak jednoznacznych deklaracji ze strony władz litewskich w sprawie siłowni.

Inwestor
Największy polski koncern energetyczny - PGE od kilku lat przygotowywał się do budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. 28.12.2009 r. firma utworzyła spółkę - PGE Energia Jądrowa jako kolejny etap w tworzeniu linii biznesowej Energetyka Jądrowa w ramach Grupy Kapitałowej PGE. Firma, będąc głównym inwestorem, chce utworzyć konsorcjum do budowy i eksploatacji elektrowni, w którym będzie mieć 51% udziałów (pakiet kontrolny). Jako potencjalnych kandydatów do współpracy wymienia się firmy: EDF, Vattenfall, Electrabel, E.ON, CEZ.

18 listopada 2009 PGE i EdF podpisały memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej. Firmy zbadają aspekt wykonalności reaktorów w technologii EPR (technologia opracowana przez Framatome, Siemens we współpracy z EDF) oraz możliwości partnerstwa przemysłowego przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej.

Budowa może się opierać na tzw. modelu fińskim, w którym tworzone jest konsorcjum największych odbiorców energii elektrycznej w regionie. Energia z elektrowni będzie sprzedawana po kosztach udziałowcom, a nadwyżki będą sprzedawane z zyskiem na giełdzie energii elektrycznej. KGHM i Orlen wyrażali już zainteresowanie inwestowaniem w energetykę jądrową.

Polski Przemysł
Polskie firmy mogą uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowych w Polsce. "W 2010 roku dokonana zostanie analiza możliwości uruchomienia w Polsce produkcji urządzeń dla elektrowni jądrowej. Jednocześnie skala udziału polskich przedsiębiorstw będzie wpisana jako bardzo ważny element negocjacyjny prowadzonych rozmów z firmami – dostawcami technologii i oferującymi usługi dotyczące budowy elektrowni jądrowej." czytamy w Harmonogramie Działań dla Energetyki Jądrowej .

Polskie firmy od kilku lat uczestniczą w budowie zagranicznych siłowni lub produkcji komponentów do nich: Erbud uczestniczy obecnie jako podwykonawca w budowie trzech elektrowni atomowych we Francji. Rafamet produkuje najwyższej jakości obrabiarki wykorzystywane do produkcji zbiorników ciśnieniowych reaktora - zleceniodawcami są: Areva (Francja), General Electric (USA), Siemens (Niemcy), Kanematsu KGK (podwykonawca Japan Steel Works, Japonia). Fińska elektrownia Olkiluoto powstaje przy udziale: Polbau (realizacja całego pakietu tzw. obiektów towarzyszących wokół reaktora); Elektrobudowy; Energomontaż-Północ Gdynia (3 główne elementy linera - wewnętrznej stalowej wykładziny obudowy bezpieczeństwa reaktora).

Lokalizacja
8 stycznia 2010 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało listę 28 lokalizacji zgłoszonych przez różne podmioty (samorządy, firmy) jako propozycje. Obecnie obserwujemy „wyścigi" gmin i województw o przyznanie lokalizacji. W lutym zostanie wybrane ostatecznie 3-5 lokalizacji z powyższej listy. Następnie inwestor zdecyduje, w której lokalizacji zbuduje pierwszą elektrownię.

Unieszkodliwianie i składowanie odpadów
W Polsce istnieje składowisko odpadów w Różanie. Jednak wkrótce zostanie zapełnione – znajdują się tam odpady promieniotwórcze z całej Polski z ostatnich 50 lat. Składowisko to nie nadaje się do składowania odpadów wysokoaktywnych - jeśli wypalone paliwo z elektrowni będzie poddawane recyklizacji będzie to niewielka ilość.

Konieczne jest wyznaczenie lokalizacji dla nowego składowiska. Po przeprowadzeniu wstępnych badań eksperci Państwowej Agencji Atomistyki wytypowali 5 miejscowości: Łanięty (woj. łódzkie, powiat kutnowski), Damasławek (woj. wielkopolskie, powiat wągrowiecki) i Kłodawa (woj. wielkopolskie, powiat kolski). W tych lokalizacjach znajdują się wsady solne - najbardziej odpowiednie do umieszczania odpadów promieniotwórczych. W Jarocinie (woj. wielkopolskie, powiat jarociński) i Pogorzeli (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski) znajdują się pokłady iłowe, które również umożliwiają lokalizację składowiska.

Badania dotyczące lokalizacji składowiska nisko i średnio-aktywnych odpadów potrwają do grudnia 2010 r. Z końcem 2014 roku wyznaczone zostaną 3 optymalne lokalizacje składowiska odpadów promieniotwórczych. Zgodnie z harmonogramem budowa składowiska ma zostać ukończona do do 2019 roku.

Przejdź do części drugiej artykułu »

(mb)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pgesa.pl, atom.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także