
Energa zdementowała doniesienia prasowe o tym, jakoby planowała sprzedaż projektu budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce. Spółka zaprzeczyła także, że prowadzi rozmowy z konsorcjum inwestorów z amerykańskim funduszem na czele, które złożyło zarządowi Energi ofertę kupna projektu w celu zbudowania i eksploatacji bloku węglowego w tej miejscowości.
"Energa informuje - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki - że prace związane z poszukiwaniem inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwają od czasu zamrożenia tej inwestycji. Spółka nie prowadzi natomiast prac związanych ze sprzedażą projektu. Jako właściciel projektu jesteśmy zainteresowani pozyskaniem inwestora o znaczącym bądź strategicznym udziale, który wziąłby na siebie ryzyko związane z finansowaniem inwestycji oraz ze sprzedażą energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni."
Do wznowienia inwestycji, oprócz znalezienia inwestora, konieczne jest również zaistnienie takich warunków rynkowych, które zapewniłyby rentowność tego projektu.
"Ten element - informuje Energa - jest szczególnie istotny w kontekście oczekiwań akcjonariuszy w zakresie racjonalności i opłacalności inwestycji spółki. Dlatego stale analizujemy otoczenie rynkowe. Najkorzystniejszy wariant to objęcie projektu mechanizmem wsparcia dla jednostek konwencjonalnych. Zaistnienie takiej regulacji ograniczyłoby ryzyko rynkowe projektu i zwiększyłoby szanse pozyskania finansowania na budowę elektrowni. Podsumowując, choć projekt jest technicznie zaawansowany, na dzisiaj nie widzimy rynkowych przesłanek do podjęcia budowy tej elektrowni"
Energa Elektrownie Ostrołęka jest największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Spółkę tworzą dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka A - oddana do eksploatacji w 1956 roku (456,1 MWt i 75 MWe) oraz Elektrownia Ostrołęka B - oddana do eksploatacji w 1972 r. (647 MWe).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wyborcza.biz

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zmienia się charakter sieci dystrybucyjnej
Jest Pan jednym z przewodniczących Społecznej Rady do spraw Narodowego Programu Redukcji Emisji. Podziela Pan opinię, że redukcja emisji się...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-