Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-22
Energa modernizuje infrastrukturę ciepłowniczą w centrum Kalisza

Spółka Energa Ciepło Kaliskie należąca do Grupy Energa rozwinie infrastrukturę ciepłowniczą w rewitalizowanej Starówce Kalisza i podłączy nowe obiekty do miejskiej sieci. Prace mają być zakończone w I połowie 2019 r. Modernizacja sieci wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w Kaliszu. „Smogowe" piece węglowe w starych kamienicach systematycznie znikają. Wdrażane są ekologiczne i bardziej efektywne systemy energetyki cieplnej.

Współpraca Energa Ciepło Kaliskie z samorządem Kalisza w zakresie modernizacji infrastruktury ciepłowniczej, mającej na celu poprawę efektywności dostarczania energii cieplnej oraz komfortu życia mieszkańców, przynosi efekty. Coraz więcej lokali znajdujących się w historycznym centrum Kalisza jest przyłączanych do sieci centralnego ogrzewania. W walce ze smogiem dymiące piece węglowe w starych kamienicach są zastępowane nowoczesnymi, ekologicznymi i bardziej efektywnymi rozwiązaniami.

Na początku stycznia 2019 roku w Zarząd spółki Energa Ciepło Kaliskie spotkał się z przedstawicielami władz Miasta Kalisza i kluczowych klientów – odbiorców energii cieplnej wytwarzanej i dostarczanej przez Energę. Była to kolejna runda rozmów na temat modernizacji sieci ciepłowniczej, wodociągowej, elektrycznej i gazowniczej. Do rozmów doszło z inicjatywy Zarządu Spółki i Władz Kalisza. W rozmowach brali udział również przedstawiciele PGNiG i PWiK. Najważniejszym zagadnieniem, poruszanym podczas dyskusji, była rewitalizacja ulic: Śródmiejskiej, Piskorzewskiej i Zamkowej, usytuowanych w historycznym centrum miasta. Dzięki wykonanym pracom będzie możliwe podłączenie do miejskiego systemu ogrzewania kolejnych kamienic i budynków wielorodzinnych.

- Rozbudowa sieci ciepłowniczej, na całym obszarze rewitalizowanego obecnie historycznego centrum Kalisza, nie tylko podniesie komfort życia mieszkańców miasta, lecz przede wszystkim zasadniczo zniweluje emisję szkodliwych dla ich zdrowia substancji, pochodzących z pieców węglowych – mówi Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie SA.

W trakcie spotkania z władzami Kalisza uzgodniono, że realizacja poszczególnych przedsięwzięć, związanych z rewitalizowanym obszarem, powinna być zakończona do 30 czerwca 2019 roku. Do tego czasu, do miejskiej sieci ciepłowniczej, zasilanej ciepłem systemowym, Energa Ciepło Kaliskie przyłączy wszystkie nowe obiekty zainteresowane korzystaniem z tej sieci.

- Energa Ciepło Kaliskie, korzystając z prac rewitalizacyjnych w rejonie Głównego Rynku, już od dwóch lat prowadzi rozbudowę sieci. Dzięki inwestycjom w zakresie dostosowania infrastruktury ciepłowniczej umiejscowionej pod powierzchnią poddanych rewitalizacji ulic z centrum Kalisza, zniknie kilkadziesiąt dymiących pieców – mówi Marek Bartczak, prezes zarządu Energa Ciepło Kaliskie Sp. z o. o.

Zainteresowanie podłączeniem do miejskiego ciepła jest znaczne. Chęć korzystania z niego zgłaszają kolejni klienci, również ci spoza centrum Kalisza. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię cieplną Energa Kogeneracja przygotowuje się do modernizacji źródeł wytwarzania ciepła. Temu celowi służyć ma także współpraca Energi Wytwarzanie z władzami Kalisza w zakresie możliwości wykorzystania w energetyce cieplnej wód geotermalnych zlokalizowanych w okolicach miasta.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
TAURON Polska Energia SA

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :