
Tauron Ciepło ma w planach modernizację elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach, będącej częścią Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej. Do końca tego roku zostanie wybrany wariant modernizacji, natomiast prace mają ruszyć w 2020 roku.
Obecnie pod uwagę brane są cztery koncepcje. Wśród nich najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest modernizacja bloku węglowego oraz budowa przy nim kotłowni gazowo-olejowej, której moc byłaby wykorzystywana w momencie zwiększonego poboru ciepła, przede wszystkim podczas dużych mrozów.
W czechowickiej elektrociepłowni aktualnie funkcjonuje blok o mocy 50 MW elektrycznych i 730 tys. GJ cieplnych. Ponieważ spełnia on wszystkie normy będzie pracował jeszcze przynajmniej przez pięć lat.
Czechowicka elektrociepłownia jest drugą obok bielskiej, która należy do Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej. W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej, już nieczynnej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
Cz-Dz obywatel
Blok 50MW wybudowano mniej więcej w 1997 roku, więc ma dopiero 20 lat. Był wtedy nowoczesną jednostką. Potencjał w Czechowicach na sprzedaż ciepła jest, choćby otoczenie EC, osiedla Lipowiec i Brożyska - jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce z powodu niskiej emisji.