Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-03-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-03-31
Elektrociepłownie Energi spełniają normy emisji dwutlenku węgla
System EU ETS ten ma na celu zmniejszenie emisji CO2
System EU ETS ten ma na celu zmniejszenie emisji CO2

W elektrociepłowniach należących do Energa Kogeneracja zakończył się cykl audytów emisji dwutlenku węgla. Spółka została pozytywnie zweryfikowana w zakresie wymagań prawnych związanych z europejskim systemem handlu emisjami (EU ETS).

"Pozytywna weryfikacja - mówi Krzysztof Żochowski, prezes Energa Kogeneracja - przeprowadzona przez niezależną i profesjonalną instytucję audytującą potwierdziła poprawność rocznego sprawozdania oraz procedur monitorowania i raportowania emisji CO2 obowiązujących w Energa Kogeneracja. Obecnie dla spółek wytwarzających ciepło i energię elektryczną z paliw kopalnych koszty emisji CO2 są nieuniknione. Naszym zadaniem, jako wytwórcy, jest z jednej strony prowadzenie działań ograniczających negatywny wpływ emitowanych przez nas substancji na środowisko, z drugiej - konieczność zabezpieczenia niezawodności dostaw ciepła przy zachowaniu akceptowalnego poziomu cenowego."

Energa Kogeneracja uczestniczy we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji EU ETS (European Union Emissions Trading System). System ten ma na celu zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery i ograniczenie efektu cieplarnianego. Chodzi o instalacje w Elblągu, Kaliszu i Żychlinie, w których emisja CO2 pochodzi ze spalania węgla i oleju opałowego do celów energetycznych.

"Dla każdej z instalacji objętej EU ETS - mówi Antoni Drzeżdżon, Kierownik Biura ds. Rozliczania Produkcji w Energa Kogeneracja - jesteśmy zobowiązani do szczegółowego obliczania i ewidencji ilości zużytych paliw oraz wyemitowanego dwutlenku węgla. Wszystkie wymagane dane są umieszczane w "Rocznym raporcie na temat wielkości emisji". Raport wraz z "Procedurą monitorowania i raportowania emisji CO2" podlega weryfikacji przez niezależnego audytora posiadającego kompetencje i uprawnienia."

W tym roku weryfikację raportów dla EKO przeprowadziło TÜV Rheinland Polska. Łączna emisja CO2 w 2016 r. wynosiła 318 tys. ton. Obliczenie emisji i weryfikacja raportu to pierwszy etap spełnienia obowiązków wynikających z EU ETS. Następnie, zgodnie z zasadami EU ETS, dla każdej tony wyemitowanego CO2 spółka jest obowiązana do tzw. umorzenia jednego uprawnienia do emisji EUA (European Union Allowances). Za 2016 rok Energa Kogeneracja musi więc umorzyć 318 tys. uprawnień EUA.

Różnicę liczby uprawnień wynikającą z emisji CO2 a liczbą otrzymanych bezpłatnych uprawnień do emisji, spółka musi zakupić na giełdzie towarowej prowadzącej handel takimi uprawnieniami, np. giełda EEX (European Energy Exchange) we Frankfurcie, lub ICE (Intercontinental Exchange) w Londynie.

Zgodnie z polityką Unii Europejskiej przydziały bezpłatnych uprawnień do emisji mają corocznie maleć, aż do 2020 roku. Po tym roku bezpłatne uprawnienia nie mają już być przydzielane, a cała emisja CO2 musi zostać umorzona uprawnieniami zakupionymi na giełdach.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także