
16 kwietnia odbyła się zorganizowana przez PAP debata "Społeczny wymiar kogeneracji w Polsce". Biorący w niej udział eksperci zwrócili uwagę, że jednym ze sposobów na ograniczenia niskiej emisji jest rozwój sieci ciepłowniczej. Innym rozwiązaniem może być także termomodernizacja.
Niska emisja to zanieczyszczenia powstające w wyniku np. spalania złej jakości paliw stałych w domowych piecach i małych kotłowniach. Jolanta Stawska, dyrektorka delegatury NIK w Krakowie, przypomniała niedawny raport Izby, z którego wynika, że w Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w całej UE. Dodała także, że likwidacja niskiej emisji w Małopolsce mogłaby dać nawet 3 mld zł oszczędności, które obecnie wydawane są m.in. na leczenie chorób wynikających ze złej jakości powietrza.
Poseł PO Andrzej Czerwiński podkreślił, że w dużych miastach to elektrociepłownie powinny zaopatrywać wszystkich mieszkańców w ciepło. Tymczasowo można jednak szukać innych wyjść z problemu. "Moglibyśmy zafundować wymianę kotłów węglowych na węglowe, ale wysokosprawnych, do których technologicznie nie da się wrzucić śmieci i które musi spalać specjalny węgiel np. groszek" - mówił Czerwiński.
W odpowiedzi wiceprezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski zauważył, że ciepłownicze systemy skogenerowane będą zawsze bardziej efektywne od indywidualnych źródeł ciepła, nawet najlepszych kotłów.
Podobne zdanie miał również prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Marian Babiuch, który stwierdził, że branża jest zainteresowana likwidacją niskiej emisji przez rozbudowę sieci ciepłowniczej. Potrzebna jest jednak zmiana prawa, która pozwoli wejść przedsiębiorstwom na tzw. rynek wtórny.
Głos zabrał także prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, który stwierdził, że jednym z rozwiązań na zmniejszenie zanieczyszczeń a także kosztów ciepła jest termomodernizacja. Taką drogę obrała na przykład Wielka Brytania, gdzie władze nie dopłacają mniej zamożnym obywatelom do palenia lepszej jakości paliwem ale do wymiany np. okien czy termoizolacji budynków, w których mieszkają.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-