
Unormowania prawne w państwach unijnych wymusiły na polskim rządzie wprowadzenie przepisów ograniczających emisję niskich zanieczyszczeń. Najważniejsze z nich dotyczą kotłów centralnego ogrzewania, które powodują największe zanieczyszczenie środowiska.
Koniec z kopciuchami - era kotłów 5 klasy
Nowe przepisy dotyczące norm, które muszą spełniać kotły centralnego ogrzewania dotyczą zarówno konsumentów jak i producentów. Pierwsi muszą przygotować się do zakupu nowego kotła, drudzy muszą zmodyfikować kotły CO tak, by spełniały wymagania klasy 5. Nie jest to zadanie proste, ponieważ dominujące do tej pory kotły zasypowe, popularnie nazywane kopciuchami, nie mieściły się w żadnej klasie. Ich modernizacja wymaga wielkich zmian konstrukcyjnych i dużych nakładów finansowych. To przede wszystkim z tych powodów najłatwiej było przystosować kotły z podajnikiem na ekogroszek lub pellet. Kotły te są jednak kilka razy droższe.
Fot. Kotły 5 klasy (źródło: www.kotly-bialek.pl/kotly-co-5-klasy-generacji)
Kotły 5 klasy - czy to się opłaca?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba brać pod uwagę czynniki niewymierne i wymierne. Do niewymiernych niewątpliwie należy ochrona środowiska. Kotły 5 klasy praktycznie prawie nie wydzielają zanieczyszczeń do atmosfery, dzięki czemu znacząco mogą przyczynić się do zmniejszenia smogu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Kotły 5 klasy są kotłami zautomatyzowanymi, nie wymagającymi codziennej obsługi. Wystarczy co kilka lub kilkanaście dni uzupełnić podajnik. Zapewniają również jednakową temperaturę (nie wymagają wygaszania) kontrolowaną przez sterowniki.
Z punktu widzenia ekonomicznego kotły 5 klasy znacząco zmniejszają koszty ogrzewania w sezonie. Wysoka sprawność kotłów (ok. 90%) powoduje prawie całkowite spalanie opału oraz substancji zawartych w dymie (dodatkowe ciepło). Dzięki temu można zaoszczędzić ok. 30% opału w sezonie. Oszczędności będą tym większe im lepszej jakości będzie opał. Zgodnie z projektami ustaw wkrótce opał przeznaczony dla konsumentów indywidualnych będzie musiał posiadać odpowiednie certyfikaty jakościowe. Z rynku zniknie więc miał oraz najgorszej jakości węgiel.
Kategoria komunikatu:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kotly-bialek.pl

Czytaj także
-
Jak powstaje miał węglowy?
Miał węglowy Arizona Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu jest węgiel, a to za sprawą stosunkowo niskiej ceny, w stosunku do...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-