Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-25
EC Zielona Góra rezygnuje z węgla
W Europie jest tylko kilka tak dużych jednostek tego typu jak ta w EC ZG.
W Europie jest tylko kilka tak dużych jednostek tego typu jak ta w EC ZG.

W Elektrociepłowni Zielona Góra ruszyła eksploatacja największej kotłowni cieplnej w Polsce. Dysponuje ona mocą cieplną 160 MWt. Nowa jednostka pozwoli zakładowi zrezygnować ze spalania węgla.

W sierpniu tego roku zakończono budowę w Elektrociepłowni Zielona Góra największej w naszym kraju kotłowni cieplnej. Teraz ruszyła jej pełna eksploatacja. Inwestycję rozpoczęto w 2010 r. Jej koszt wyniósł 55 mln zł, a jej realizacją zajął się Mostostal Warszawa. Zbudowana instalacja opiera się na pięciu niezależnych kotłach wodnych o mocy 32 MWt każdy i jednym kotle parowym o wydajności 9 t/h. Podstawowym paliwem dla nowej jednostki jest gaz ziemny, a paliwem rezerwowym olej opałowy lekki. Gaz pochodzi ze złoża Kościan skąd jest transportowany rurociągiem pod wysokim ciśnieniem. - Dodatkowo w celu redukcji ciśnienia jak i zasilania kotłowni wybudowana została instalacja Stacji Redukcyjnej Gazu do redukcji i podgrzewu gazu o wydajności ok. 30 tys. m³/h. Gaz rurociągami niskiego ciśnienia zasila w układzie kolektorowym każdy z kotłów. Całość instalacji gazowej zabezpieczona została w układ detekcji, odcięcia i alarmowania na wypadek awarii - wyjaśniał wykonawca inwestycji. Olej opałowy dostarczany jest natomiast samochodami i koleją. - Instalacja olejowa wyposażona została w legalizowany przepływowy układ rozliczeniowy dla rozładunków jak i spalania służący wykonywaniu rozliczeń akcyzy paliwowej oleju opałowego. Zabudowany Układ legalizowany przepływowy tgz. SKID został zabudowany i uruchomiony, jako pierwszy w Polsce - objaśniali konstruktorzy. Wydajność opisanego układu wynosi 30 m3/h. Samo paliwo przechowywane zaś jest w dwóch silosach naziemnych o łącznej pojemności 3000 m3.

Eksploatowana już instalacja pozwoli elektrociepłowni spełnić rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej, które zaczną obowiązywać od 2016 r. W dużej mierze uda się to dzięki zaprzestaniu spalania węgla. - Od 1 stycznia 2013 r., blok węglowy (funkcjonuje od 1974 r.) będzie wyłączony, a później zlikwidowany. (...) Nastąpi m.in. całkowita eliminacja odpadów paleniskowych i pyłów, redukcja emisji w porównaniu do emisji ze spalania węgla w sposób następujący: CO2 o 25 554 ton rocznie; SO2 o 142,8 ton rocznie; NOx o 53,6 ton rocznie. Zmniejszy się zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne (o 4300 MWh rocznie), a zmiana sposobu obiegu wody grzewczej skutkować będzie zwiększeniem sprawności bloku gazowo – parowego - wyjaśnia EC Zielona Góra.

Elektrociepłownia Zielona Góra należy obecnie do koncernu EDF Polska. Przed oddaniem do użytku nowego kotła ciepłowniczego dysponowała ona mocą cieplną 292,9 MWt oraz elektryczną 221,4 MWe. Od 2009 roku zajmuje się ona nie tylko produkcją ciepła i prądu, ale również dystrybucją ciepła. Należy do niej sieć cieplna Zielonej Góry, która ma 108,4 km długości oraz 25 lokalnych kotłowni gazowych. W takiej sytuacji elektrociepłownia jest jedynym źródłem zaspokajającym potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ec.zgora.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także