Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-07
Duże zainteresowanie odbudową Blachowni i Halemby
Zarząd Południowego Koncernu Energetycznego SA – na wniosek potencjalnych oferentów – podjął decyzję o przedłużeniu do 29 grudnia br. terminu składania ofert na udział w odbudowie elektrowni Blachownia i Halemba. Potencjalni inwestorzy chcieli więcej czasu na przygotowanie ofert wstępnych. Zainteresowanie projektami jest duże. Memoranda informacyjne do końca listopada odebrało 19 podmiotów. Zakłada się, że negocjacje zakończą się do połowy 2007 roku, następnie rozpoczną się prace projektowe i budowa. Rozpoczęcie eksploatacji nowych elektrowni planowane jest nie później niż 1 stycznia 2012 roku.

W Elektrowni Halemba powstanie wysokosprawne źródło wytwarzania energii elektrycznej pracujące w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe. Rozważa się też budowę spalarni odpadów komunalnych o wydajności przerobu 200-300 tys. ton odpadów na rok, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu. W memorandum zaznaczono, że preferowana będzie jednostka o mocy do 440 MWe.

W przypadku Elektrowni Blachownia celem jest budowa wysokosprawnego źródła wytwarzania energii elektrycznej funkcjonującego w oparciu o węgiel kamienny lub gaz koksowniczy jako paliwo podstawowe, bądź wykorzystującego technologię współspalania węgla kamiennego z gazem koksowniczym, który może być dostarczany przez istniejące już gazociągi przesyłowe z Koksowni Zdzieszowice. Preferowany będzie blok o mocy 100 do 200 MWe. W przypadku budowy bloku gazowego podstawowym ograniczeniem wielkości mocy zainstalowanej jest wielkość dostaw gazu, co pozwoli na budowę bloku o mocy 65 MWe i 100 MWt. PKE nie wyklucza również budowy w Kędzierzynie-Koźlu spalarni odpadów komunalnych o wydajności 200-300 tys. ton odpadów na rok.

44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej w województwie śląskim. Sąsiaduje z Kopalnią Halemba. W pobliżu przebiega autostrada A-4. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 MW. Zakład wyposażony jest w cztery bloki o mocy 50 MWe każdy. W ciągu 40 lat jednostki te przepracowały po około 235 000 godzin. Elektrownia posiada człon ciepłowniczy o mocy około 60 MWt. Pracuje w niej około 200 osób.

47-letnia Elektrownia Blachownia położona jest w Kędzierzynie–Koźlu w województwie opolskim, dysponuje mocą zainstalowaną 158 MWe i mocą cieplną 174 MWt. Energię elektryczną i cieplną wytwarzają w sumie trzy turbozespoły. Zakład zatrudnia około 270 osób.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PKE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także