Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-09
Ciepłownictwo wpadło w regulacyjną pułapkę?
Ciepłownictwo wpadło w regulacyjną pułapkę?
Ciepłownictwo wpadło w regulacyjną pułapkę?
W skutek unijnych i polskich przepisów regulacyjnych przedsiębiorstwa ciepłownicze mają ograniczone możliwości pozyskiwania dodatkowych środków dzięki redukcji kosztów. Ma to negatywny wpływ na ich funkcjonowanie.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie mogą dowolnie kształtować cen ciepła. Obecne rozwiązania regulacyjne sprawiają, że gdy firma ciepłownicza zdoła obniżyć koszty funkcjonowania to przy kolejnym zatwierdzaniu taryf ciepłowniczych przez Urząd Regulacji Energetyk,i ceny zawarte w taryfach muszą zostać obniżone. Polskie ciepłownictwo wymaga tymczasem dużych inwestycji, które wiążą się z przepisami unijnym regulującymi kwestie emisji przemysłowych oraz handlu prawami do emisji CO2. Szacuje się, że po 2013 roku polskie ciepłownictwo będzie musiało dokupywać nawet 50 proc. potrzebnych praw do emisji CO2. Do wspomnianych regulacji dochodzi również wdrożenie kolejnej dyrektywy unijnej kładącej nacisk na energię odnawialną i jej promocję.

Unijne dyrektywy będą wymuszać zmniejszenie emisji zanieczyszczeń co wpłynie na kształt rozwoju branży ciepłowniczej np.: poprzez zmianę wykorzystywanego paliwa. Potrzeba inwestycji, które poprawią stan ochrony środowiska oraz konieczność wykupienia praw do emisji CO2 pociągną jednak za sobą wzrost kosztów, a to będzie oznaczało wzrost cen dla odbiorców energii cieplnej.


(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
energetykon.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także