
Naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie dowiedli, że stosunki społeczne mają wpływ na odczuwalny komfort cieplny. Ludziom szczęśliwym jest po prostu cieplej.
Naukowcy z Uniwersytetu Toronto, Chen-bo Zhong i Geoffrey Leonardelli przeprowadzili niecodzienne badania. Postanowili oni zbadać powiązanie poczucia szczęścia i związanego z tym odczuwanego ciepła. Naukowców zaintrygowały zwroty używane w codziennym życiu takie jak spojrzeć na kogoś ciepło lub chłodno, ciepło się uśmiechnąć, słać gorące życzenia itp. Wyniki zaskoczyły samych badaczy.
Naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym z nich sprawdzali oni czy przywołanie przez badanych w pamięci sytuacji wykluczenia społecznego powoduje obniżenie subiektywnego odczucia temperatury otoczenia. Uczestników najpierw proszono o przypomnienie sobie takiej sytuacji z życia. Następnie pytano ich jaką odczuwają temperaturę w pomieszczeniu, przy czym uczestnicy nie zdawali sobie sprawy, że jest to część badania. Okazało się, że badani odczuwali niższą temperaturę pokoju niż osoby, których nie poproszono o przypomnienie sobie sytuacji nieprzyjemnej. Badani wskazywali średnio temperaturę o 3 stopnie niższą niż pozostałe osoby.
W czasie drugiego eksperymentu poinformowano badanych, że będą rzucać w świecie wirtualnym piłkami z kilkoma innymi graczami. Rzuty były jednak kontrolowane przez komputer. W trakcie badania wykonywano po 30 rzutów. Osoby wykluczone otrzymywały jednak tylko dwa podania. Następnie uczestników poproszono, by ocenili produkty spożywcze takie jak gorąca kawa, gorąca zupa oraz jabłko z ciasteczkami i zimną colę. Tutaj okazało się, że osoby wykluczone, czyli pomijane w podaniach, częściej od pozostałych osób wybierały ciepłe jedzenie i picie. Badani nie wiedzieli, że oba eksperymenty są ze sobą powiązane.
Eksperymenty dowiodły, że osoby samotne, mające poczucie odrzucenia mają odmienne subiektywne odczucie panującej temperatury. Naukowcy zauważyli również, że przebywanie w cieple poprawia takim ludziom samopoczucie. Ujmując rzecz inaczej, osoby czujące się nieszczęśliwie częściej marzną, a komfort cieplny pomaga im odzyskać komfort psychiczny.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newscientist.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gaz do dechy: jak wykorzystać fototapety z samochodami?
Jeśli akurat nie jesteśmy posiadaczami jakiegoś niezwykle drogiego, luksusowego samochodu, zazwyczaj myślimy o autach po prostu jako o narzędziu,...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-