Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-08-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-08-23
Ciepłe domy z prefabrykatów są coraz popularniejsze w Polsce
W stanie surowym taki dom można postawić już w jeden dzień
W stanie surowym taki dom można postawić już w jeden dzień

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy z prefabrykatów w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej. Technologia ta z około 15%-owym udziałem posiada już trzecią pozycję na polskim rynku (za tradycyjnym budownictwem z cegły ceramicznej oraz z betonu komórkowego).

Budownictwo prefabrykowane polega na budowie domów z uprzednio wyprodukowanych w fabryce elementów, zwanych prefabrykatami. W przypadku domów jednorodzinnych prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej podstawę stanowi rama z drewna. "Produkcja każdego elementu - mówi Jarosław Gruźdź, członek zarządu i dyrektor budownictwa firmy Danwood - przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach. Elementy ścienne wyposażone są już w przyłącza elektryczne i hydrauliczne,co znacząco wpływa na ograniczenie czasu potrzebnego na montaż instalacji elektrycznych i hydraulicznych na budowie."

Gotowe elementy (n. p. ściany z wprawionymi już oknami, roletami czy drzwiami wejściowymi) są przywożone na miejsce budowy, która bardziej przypomina montaż. Po jednym dniu pracy budynek w stanie surowym jest już gotowy, a po 8-12 tygodniach nadaje się już do zamieszkania.

Domy tę słyną ze swoich niskich kosztów eksploatacji oraz szczelności. "Wszystkie domy firmy Danwood - mówi Anna Roszczenko, dyrektor sprzedaży i marketingu w Danwood - zużywają od 40 do 70 kWh na 1 mkw. rocznie, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu. Aby osiągnąć takie współczynniki przenikania ciepła, ściany domów wypełniane są wełną mineralną o właściwościach izolacyjnych i dodatkowo jeszcze ocieplane styropianem. Ponadto od wewnątrz dom okrywa folia paroizolacyjna. Tak przygotowana ściana nie nagrzewa się, dzięki czemu zimą ciepło pozostaje w środku, a latem jest chłodno, natomiast straty energii są minimalne."

Najważniejszą zaletą budowy domu w tej technologii jest przewidywalność. Zarówno czas powstawania jak i koszty daje się zaplanować z dużą dokładnością. Jest to w głównej mierze efekt tego, że za cały proces budowy odpowiedzialna jest jedna firma, która czasem daje nawet 30-letnią gwarancję na konstrukcję swojego domu.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pb.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także