Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-07 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-07
Chrzest rafakowskiego walczaka

Chrzest rafakowskiego walczaka
Uroczysty chrzest walczaka zwyczajowo odbywa się tuż przed jego podwieszeniem. Oznacza zakończenie najważniejszego etapu budowy kotła energetycznego. Taka właśnie uroczystość miała miejsce 2 czerwca na terenie Elektrowni Jaworzno III, należącej do Grupy Tauron. Matką chrzestną walczaka, któremu nadane zostało imię Jawor, została Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Pierwszy raz chrzczę walczaka. To bardzo szczególny moment. Tym bardziej mnie to cieszy, że walczak został wyprodukowany w moim rodzinnym Raciborzu, w Rafako – mówiła Gabriela Lenartowicz.
- Rafako, prawdopodobnie jako jedyne w Europie oferuje wszystkie cztery przemysłowe technologie w zakresie spalania biomasy, czyli rusztową, pyłową, fluidu stacjonarnego i fluidu cyrkulacyjnego. Ten rynek dopiero się otwiera, a Tauron jest rzeczywiście liderem w zastosowaniu tych rozwiązań. Co najważniejsze, wspiera polski przemysł i technologie. Projekt w Jaworznie to w końcu jest dzieło polskich, powiem więcej - śląskich inżynierów, to dzieło polskich firm wykonawczych, produkcyjnych, montażowych i wreszcie spalane paliwo również będzie polskie – mówił Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.
Walczak, ważący 53 tony i mierzący 12 m długości, jest częścią jednostki w całości wykorzystującej odnawialne źródła energii (OZE), budowanej przez konsorcjum firm RAFAKO S.A. i OMIS s.c. Stanowi element kotła w 100 proc. opalanego biomasą, osiągającego moc 50 MW.
- Jest to obecnie najbezpieczniejsza instalacja tego typu w Polsce – mówił Wiesław Szczepkowski, właściciel firmy OMIS s.c.
- Choć moc kotła wydaje się niewielka, to fakt, że cała ta energia będzie generowana z biomasy ma dla nas ogromne znaczenie. Spalanie biomasy uważane jest za korzystniejsze dla środowiska niż paliw kopalnych. Zawartość szkodliwych związków, jest tu znacznie niższa. Powstający ze spalania biomasy dwutlenek węgla w bardzo nieodległej przeszłości znajdował się jeszcze w biosferze. Tak więc bilans jego emisji jest zerowy. – podkreślił Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego. Konieczność budowania jednostek OZE wynika z regulacji przyjętych przez Unię Europejską w tzw. Pakiecie Klimatycznym, przewidującym zmniejszenie o 20 proc. emisji do atmosfery CO2.
- Ten blok jest pierwszą inwestycją w grupie jeżeli chodzi o niskoemisyjne źródła energii. Jest to element realizacji strategii naszej grupy. Wyszliśmy z fazy planowania, projektowania, obliczeń i przeszliśmy do fazy realizacji. Grupa dywersyfikuje swoje źródła energii i stara się wpisać w strategię obniżenia emisji CO2. Ta inwestycja będzie temu celowi służyła – mówił Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia SA . Inwestycja warta jest 230 mln zł.
Chrztowi walczaka towarzyszyło także poświęcenie inwestycji, którego dokonał ks. dziekan Józef Lenda z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie.
Jednostka zostanie oddana do użytku przed końcem 2012 roku. Składać się na nią będzie nowoczesny i spełniający normy ekologiczne kocioł na biomasę, urządzenia pomocnicze oraz kompletny układ składowania i podawania biomasy. Przy 100 proc. obciążeniu kocioł będzie spalał do 50 ton paliwa na godzinę, co przy obciążeniu rzędu 75-80 proc. da roczne zużycie biomasy na poziomie 360 tys. ton. Będzie to w 80 proc. biomasa pochodzenia leśnego, a w 20 proc. – rolnicza.
Wydajność nominalna nowego kotła, w technologii fluidalnej ze złożem cyrkulacyjnym, wyniesie 201 t pary/h. Temperatura pary świeżej na wyjściu z kotła to 510°C i ciśnienie ok. 10 MPa.
Para z nowego kotła będzie mogła być wykorzystywana do produkcji ciepła, ponieważ nowy kocioł będzie połączony z istniejącym w elektrowni podstawowym układem podgrzewu wody sieciowej.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rafako.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi