
Prezes polskiej spółki czeskiego koncernu CEZ Bohdana Horáčková stwierdziła w wywiadzie, że widzi możliwości rozszerzania działalności spółki w Polsce. "Stale analizujemy wszystkie możliwości inwestycyjne, które pojawiają się na polskim rynku. Również te dotyczące węglowych źródeł energii" - odpowiedziała na pytanie o możliwość zakupu aktywów EDF (Francuzi chcą się wycofać z energetyki konwencjonalnej w wielu krajach), ale też o zainteresowanie pogrążonym w kłopotach ZE PAK.
"W Polsce - mówi Horáčková - istnieje duży potencjał rozwoju ciepłownictwa systemowego i wysokosprawnej kogeneracji. Będziemy koncentrować się na działaniach dotyczących zarówno dużych instalacji OZE, jak i mniejszych źródeł generacji rozproszonej. Chcemy także wykorzystać potencjał tkwiący w możliwości poprawy efektywności energetycznej, podejmując działania w obszarze ESCO."
CEZ zamierza rozwijać także projekty wiatrowe i przygotowuje się do aukcji, które mają wyłonić dostawców energii z OZE. Zdaniem Horáčkovej półroczne opóźnienie wejścia w życie kluczowych zapisów ustawy o OZE dotyczących systemu aukcyjnego nie przełoży się bezpośrednio na projekty rozwijane przez CEZ Polska.
Szefowa CEZ Polska podkreśliła potrzebę wprowadzenia do ustawy zapisów umożliwiających realizację inwestycji w etapach oraz podłączenie do sieci w punkcie przyłączenia wielu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła. Zwróciła także uwagę na problem nadwyżki zielonych certyfikatów (dotychczasowe wsparcie dla OZE) na rynku szacowanej na 20 TWh.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego BIAŁE?
Certyfikaty – ma się rozumieć. Nie chcę straszyć unijnymi regulacjami, ale muszę przyznać, że to dzięki nim nasze wieloletnie werbalne poparcie...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-