Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-05-27
Blok w Stalowej Woli już niedługo będzie gotowy
Stalowa Wola to największa inwestycja w elektrociepłownię gazową w Polsce
Stalowa Wola to największa inwestycja w elektrociepłownię gazową w Polsce

Prace nad budową bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola wkroczyły w decydującą fazę.  Z tej okazji największą w Polsce elektrociepłownię gazową odwiedził Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki.

Realizowana wspólnie przez Tauron Wytwarzanie oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika inwestycja jest już na zaawansowanym etapie. Trwają końcowe prace budowlane w zakresie głównych budynków: m.in. elektrycznego, maszynowni turbiny gazowej i turbiny parowej oraz kotła odzyskowego. Powstaje stacja przygotowania gazu i zatoka ujęciowa. Przygotowano miejsce zabudowy transformatorów. Trwa montaż konstrukcji kotła odzyskowego. Podstawowe urządzenia znajdują się już na placu budowy lub są w trakcie transportu.

"Sektor energetyczny zarówno w Polsce jak i w całej Europie stoi przed dużymi wyzwaniami - mówił podczas wizytacji Janusz Piechociński - dlatego musimy podejmować inicjatywy, które przede wszystkim zwiększą jego konkurencyjność. Inwestycja w Elektrociepłowni Stalowa Wola potwierdza, że polska energetyka rozwija się dynamicznie i stawia na nowoczesne technologie."

Historia projektu sięga 2008 roku, w którym Tauron Polska Energia i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy. Porozumienie określające ramy projektu zawarto rok później, a w 2010 - umowę realizacyjną. Budowa bloku rozpoczęła się w 2012 roku.

Nowa jednostka ma spełniać wszystkie normy krajowe i unijne, a także wymagania  zasady i normy, jakie określa Najlepsza Dostępna Technika - BAT (Best Available Techniques). Emisja CO2 będzie wynosić około 360 kg/MWh.

"Nowy blok w Stalowej Woli to inwestycja bardzo istotna, nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jednostka ta będzie podstawowym źródłem ciepła dla około 60 tys. okolicznych mieszkańców" - mówił Jacek Janas, p.o. prezesa zarządu Tauron Wytwarzanie, a Andrzej Gajewski, prezes PGNiG Termika dodał, że "z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłu, niska emisyjność CO2, NOx i praktycznie brak emisji SO2".

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także