Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-16
2025 - pierwszy przemysłowy reaktor jądrowy w Polsce?
2025 - pierwszy przemysłowy reaktor jądrowy w Polsce?
2025 - pierwszy przemysłowy reaktor jądrowy w Polsce?
Zdaniem ekspertów z firmy Prochem już za niecałe 15 lat w polskim zakładzie chemicznym może zacząć działać pierwszy reaktor jądrowy. To prawdziwa alternatywa dla gazu .

Takie rozwiązania są stosowane już teraz w Chinach czy Japonii. W listopadzie odbędzie się w Warszawie spotkanie SNETP (Europejska Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energetyki Jądrowej). Organizacja jest zainteresowana rozwojem technologii wykorzystującej reaktory wysokotemperaturowe - HTR (High Temperature Reactor). Są to urządzenia tzw. czwartej generacji. Tradycyjne chłodziwo (woda) zostało zastąpione helem. Reaktory wysokotemperaturowe podgrzewają chłodziwo do wyższej temperatury niż obecnie używane w energetyce reaktory chłodzone wodą. Na potrzeby fabryki potrzebne byłyby ponadto dwa obiegi wody - jeden, w którym para wodna byłaby podgrzewana przez hel i drugi, w którym ogrzewana byłaby już para przeznaczona do wykorzystania w procesie technologicznym.

Reaktory HTR mogą dostarczyć fabrykom ciepło i prąd elektryczny, podobnie jak robią to dziś kotły węglowe lub gazowe. Byłoby to niezwykle opłacalne, biorąc pod uwagę wzrost cen surowców oraz ograniczenia w emisji CO2.
Reaktory jądrowe zagwarantowałyby także ciągłość dostaw energii. Mogą dostarczać energię praktycznie przez cały czas, wyłączając krótkie przerwy konserwacyjne.
Zdaniem ekspertów nie powinno być także problemów z importem paliwa jądrowego. Przede wszystkim jest ono niezwykle wydajne. Duża elektrownia jądrowa potrzebuje jeden wagon paliwa rocznie, więc dla stosunkowo niewielkiego reaktora HTR zapotrzebowanie byłoby jeszcze mniejsze.

Reaktory typu HTR mógłby zbudować każdy koncern, dostarczający obecnie energetyczne reaktory jądrowe. Wystarczy zainteresowanie ze strony fabryki, która chciałaby go używać oraz profesjonalnej firmy obsługującej reaktory atomowe. Nie powinno być z tym jednak problemu, skoro rząd Niemiec zdecydował o stopniowym odejściu od energetyki jądrowej.
W ciągu najbliższych lat nasze zakłady przemysłowe i tak czeka modernizacja istniejących kotłowni oraz elektrociepłowni na bardziej wydajne i emitujące mniej zanieczyszczeń. Może wiec to dobra okazja, aby zastosować technologię jądrową do produkcji energii.

W Polsce firma inżynieryjna Prochem jest zainteresowana udziałem w pracach projektowych i budowie reaktorów.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także