Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-20
Siłownik pneumatyczny – jak dbać o jego długą żywotność?

regeneracja-silownikow.jpg

Rodzajów siłowników pneumatycznych jest sporo (w zależności od przyjętego kryterium podziału), możemy wymienić, takie jak: siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania, znormalizowane lub kompaktowe, tłoczyskowe, beztłoczyskowe, okrągłe albo profilowe. Bez znaczenia, którego z nich używamy – możemy zadbać o jego długą żywotność. Istnieje kila zasad, które nam w tym pomogą.

 

Bardzo dużą rolę odgrywa nie tyle samo korzystanie z siłownika, ale również jego przemyślany wybór. Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę to: temperatura pracy, wilgoć oraz zanieczyszczenia. Kiedy znane są nam te parametry, możemy przystąpić do wybrania materiałów poszczególnych elementów siłownika pneumatycznego. W pierwszej kolejności, zwróćmy uwagę na uszczelnienia, a tu używamy: gumy NBR, poliuretanu PU oraz Viton FKM. Poliuretan jest typem tworzywa, które nie jest podatne na pęknięcia oraz niewymagające smarowania, czego nie unikniemy w przypadku gumy NBR. Viton wykorzystujemy do wysokich temperatur, jednak nieprzekraczających 200°C. Uzupełniającą formą ochrony siłownika, a dokładniej uszczelnienia jest zgarniacz metalowy, chroni on przed zanieczyszczeniami, jakimi mogą być: cement, popiół, ziemia i lód. Zgarniacz siłownika osadzony jest w pokrywie i podczas każdego cyklu zabezpiecza następną uszczelkę przed awariami mechanicznymi, a także podczas trwania każdego cyklu oczyszcza tłoczysko.

regeneracja-silownikow.jpg

 

Następna sprawa warta uwagi to czystość powietrza. Poza sprawnym kompresorem wyposażonym w osuszacz przemysłowy sprężonego powietrza i filtry ciśnieniowe, w miejscach poboru powietrza należy umieścić także bloki przygotowania powietrza. Ich zadaniem jest usuwanie cząstek stałych oraz wody, w innym przypadku możliwe byłoby jej skroplenie w aparaturze. Przy pracy każdego siłownika pneumatycznego powinno się zadbać o to, by pracował on przy czystości powietrza min. 5μm.

naped-podczas-regeneracji.jpg

 

Kolejno, by wydłużyć cykl życia produktu jakim jest napęd, ważne jest używanie smarownicy (czyt. naolejacza mgły olejowej). Ponadto rekomendowaną wartością ciśnienia pod jaką powinien pracować siłownik to 6 bar, natomiast maksymalne to około 10 bar.

czesci-silownikow-pneumatycznych.jpg

 

Idąc dalej, kluczowy jest również właściwy montaż siłowników. Należy pamiętać o użyciu przegubów kulowych, a także o pewnej regule, mianowicie: nie należy obciążać tłoczyska momentem gnącym, ponieważ tłoczysko siłownika to element zrobiony z pręta, a ten wytrzymały jest jedynie na naciąganie oraz ściskanie. Jeżeli siłownik wyposażony został w pneumatyczną regulowaną amortyzację, należy ustawić ją w ten sposób, by niemożliwe było mocne uderzanie tłoka o pokrywę. Trzeba uważać, by nie skręcić jej za mocno, wówczas możliwe będzie, ze siłownik pneumatyczny nie wykona całego ruchu, co rozciągnie czas trwania wszystkich cyklów.

 

naprawa-silownikow.jpg

 

Tłoczysko ze stali kwasoodpornej lub cały siłownik utworzony z tego materiału, będą konieczne, gdy aplikacja wystawiona jest na działanie wilgoci bądź kwaśnego, agresywnego środowiska pracy. Stosowane są także inne rozwiązania, jak wyprodukowana z powlekanego PCV osłona tłoczyska – dużo odporniejsza niż te z gumy. Dzięki temu unikniemy często występujących korozji.

czesci-do-silownikow.jpg

 

 

Bez względu na to jaką aplikację posiadamy, niezwykle istotne jest stosowanie się do głównych zasad wyboru oraz eksploatacji siłowników, dzięki czemu możliwa będzie najbardziej efektywna praca siłownika, a więc również zmniejszenie kosztów napraw czy całej wymiany siłownika.

 

Jeśli pojawią się u Państwa jakiekolwiek pytania, zachęcamy do skontaktowania się z Doradcami Technicznymi naszej firmy, poprzez stronę internetową: www.pneumat.com.pl. Chętnie pomożemy, wskażemy konkretne rozwiązania, zaproponujemy różne warianty wspomnianych siłowników i nie tylko. Mamy nadzieję że regeneracja siłowników oraz wybór odpowiedniego siłownika pod konkretną aplikację, nie będzie stanowić już dla Państwa problemu.

Autor:
Dział Siłowników Pneumatycznych w Pneumat
Źródło:
pneumat.com.pl