empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-09
Rodzaje komór śrutniczych – który wybrać, żeby mieć największe możliwości?

Komory śrutnicze – lub śrutownicze, bo obie nazwy funkcjonują równolegle – dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybiera się je w zależności od planowanych procesów produkcyjnych, ponieważ każdy typ będzie miał nieco inne zastosowanie.

Ciśnieniowe komory śrutownicze – najpopularniejszy wybór

Zdecydowanie najbardziej różnorodną kategorią są ciśnieniowe komory śrutownicze. Stosuje się je w najszerszym zakresie, a podstawową ich zaletą jest możliwość dość precyzyjnego dostosowania parametrów pracy. W zależności od konstrukcji mogą one pozwalać na zastosowanie kilku różnych typów ścierniwa i odpowiednie kierowanie jego strumieniem, żeby zrealizować mniej lub bardziej agresywne programy oczyszczania powierzchni. Pod względem konstrukcyjnym tego rodzaju komory są względnie proste i mogą być zastosowane z wykorzystaniem standardowych ciągów sprężonego powietrza. Niektóre ich modele są bardzo uniwersalne, inne będą konstruowane z myślą o zastosowaniu w węższym zakresie.

Śrutowanie automatyczne lub ręczne

Śrutowanie automatyczne zdecydowanie przyspiesza obróbkę prostych elementów, jednak skonstruowanie takiej komory, która opracowywałaby skutecznie bardziej skomplikowane detale, jest trudne. Zaletą komór automatycznych będzie jednak z kolei sprawny i łatwy w obsłudze system recyklingu śrutu, a to oznacza, że można dłużej wykorzystywać tę samą partię ścierniwa, zanim straci ona swoje właściwości.

W przypadku komór do śrutowania lub piaskowania ręcznego oczywiście zyskuje się większą swobodę opracowywania dowolnie skomplikowanych elementów, jednak cały system przeważnie staje się bardziej skomplikowany. To nie jest problemem samym w sobie, jednak może wpływać i na cenę takiej komory, i na zwiększone ryzyko awarii.

Mobilne komory śrutownicze – czy to ma sens?

Komory śrutownicze mogą być przeznaczone do montażu na stałe, ale też niektórzy producenci mają w swojej ofercie modele przenośne. Mogą one jednak być wykorzystane jedynie do pracy z relatywnie niewielkimi elementami, a sama mobilność też bywa czysto umowna ze względu na masę, gabaryty czy konieczność podłączenia do zewnętrznych instalacji.

Za najbardziej elastyczne rozwiązanie dające maksymalne możliwości będą uchodziły ciśnieniowe kabiny śrutownicze – automatyczne przy liniach produkcyjnych, gdzie tworzy się powtarzalne serie identycznych elementów, natomiast ręczne wszędzie tam, gdzie wielkości, budowa i parametry obrabianych części będą się często zmieniały i w związku z tym dowolność ręcznego opracowania będzie bardzo wysoko ceniona.

Autor:
BLASTECH
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także