Komory śrutnicze – lub śrutownicze, bo obie nazwy funkcjonują równolegle – dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybiera się je w zależności od planowanych procesów produkcyjnych, ponieważ każdy typ będzie miał nieco inne zastosowanie.
Ciśnieniowe komory śrutownicze – najpopularniejszy wybór
Zdecydowanie najbardziej różnorodną kategorią są ciśnieniowe komory śrutownicze. Stosuje się je w najszerszym zakresie, a podstawową ich zaletą jest możliwość dość precyzyjnego dostosowania parametrów pracy. W zależności od konstrukcji mogą one pozwalać na zastosowanie kilku różnych typów ścierniwa i odpowiednie kierowanie jego strumieniem, żeby zrealizować mniej lub bardziej agresywne programy oczyszczania powierzchni. Pod względem konstrukcyjnym tego rodzaju komory są względnie proste i mogą być zastosowane z wykorzystaniem standardowych ciągów sprężonego powietrza. Niektóre ich modele są bardzo uniwersalne, inne będą konstruowane z myślą o zastosowaniu w węższym zakresie.
Śrutowanie automatyczne lub ręczne
Śrutowanie automatyczne zdecydowanie przyspiesza obróbkę prostych elementów, jednak skonstruowanie takiej komory, która opracowywałaby skutecznie bardziej skomplikowane detale, jest trudne. Zaletą komór automatycznych będzie jednak z kolei sprawny i łatwy w obsłudze system recyklingu śrutu, a to oznacza, że można dłużej wykorzystywać tę samą partię ścierniwa, zanim straci ona swoje właściwości.
W przypadku komór do śrutowania lub piaskowania ręcznego oczywiście zyskuje się większą swobodę opracowywania dowolnie skomplikowanych elementów, jednak cały system przeważnie staje się bardziej skomplikowany. To nie jest problemem samym w sobie, jednak może wpływać i na cenę takiej komory, i na zwiększone ryzyko awarii.
Mobilne komory śrutownicze – czy to ma sens?
Komory śrutownicze mogą być przeznaczone do montażu na stałe, ale też niektórzy producenci mają w swojej ofercie modele przenośne. Mogą one jednak być wykorzystane jedynie do pracy z relatywnie niewielkimi elementami, a sama mobilność też bywa czysto umowna ze względu na masę, gabaryty czy konieczność podłączenia do zewnętrznych instalacji.
Za najbardziej elastyczne rozwiązanie dające maksymalne możliwości będą uchodziły ciśnieniowe kabiny śrutownicze – automatyczne przy liniach produkcyjnych, gdzie tworzy się powtarzalne serie identycznych elementów, natomiast ręczne wszędzie tam, gdzie wielkości, budowa i parametry obrabianych części będą się często zmieniały i w związku z tym dowolność ręcznego opracowania będzie bardzo wysoko ceniona.
- Autor:
- BLASTECH
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
Przemysł wytwórczy wchodzi na nowy poziom dzięki technologiom multi carrier i...
Przemysł produkcyjny przechodzi głęboką przemianę. W ciągu ostatnich lat wzrosło zapotrzebowanie konsumentów na produkty, które mają być...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl