Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-04
Przegląd najpopularniejszych rodzajów kabli i przewodów elektrycznych

Kable elektryczne i przewody to niezastąpiony element każdej instalacji. Dostarczają one prąd do różnego rodzaju urządzeń, które są podłączone do sieci. Przewody nie są tym samym, co kable, ale jedne i drugie są niezbędne, aby instalacja mogła działać poprawnie. Poznaj najważniejsze różnice między nimi oraz dowiedz się, jakie ich rodzaje są najpopularniejsze.

 

Przewody elektryczne a kable – czym się od siebie różnią?

Przewody elektryczne są odpowiedzialne za przesyłanie prądu. Łączą więc źródło zasilania z odbiornikami. Ich funkcją jest także to, aby przekazywanie energii elektrycznej odbywało się bezpiecznie i sprawnie.

Kable elektryczne są natomiast złożonymi wyrobami, które mogą składać się z jednego lub wielu przewodów. Każdy z nich jest najczęściej izolowany osobno, ale znajdują się one obok siebie w jednej osłonce. Słowo „kabel” odnosi się więc do konkretnego rodzaju konstrukcji, natomiast pojęcie „przewód” dotyczy pełnionej funkcji, czyli przesyłu energii elektrycznej.

 

Z czego są zrobione kable elektryczne?

Przewody elektryczne można sklasyfikować, biorąc pod uwagę kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego są wykonane żyły kabli. Pod tym względem wyróżnia się przewody oznaczone następującymi literami:

  • A – w przypadku żył wykonanych z aluminium,
  • F – gdy są one zrobione ze stali.

Kable różnią się także od siebie rodzajem żyły, która znajduje się w ich wnętrzu. W tym przypadku oznacza się je w taki sposób:

  • Lg – linka giętka,
  • L – tradycyjna linka,
  • D – drut.

Każdy przewód jest otoczony warstwą izolacyjną. Ona także może być wykonana z różnych materiałów:

  • Gs – guma silikonowa,
  • H – bezhalogen,
  • Y – polwinit,
  • G – guma,
  • X – polietylen,
  • 2X – polietylen sieciowany.

Jak widzisz, kable elektryczne mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw.

 

Najpopularniejsze rodzaje kabli elektrycznych

Kable elektryczne można podzielić również ze względu na to, jaką konkretną funkcję pełnią w instalacji elektrycznej. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się przede wszystkim:

  • przewód neutralny N – ma on jasnoniebieski kolor, jest połączony z neutralnym punktem sieci energetycznej,
  • przewód fazowy L – może mieć kolor czarny, czerwony lub szary (w zależności od napięcia fazowego), służy do przesyłania prądu do odbiorników,
  • przewód ochronny PE – jego funkcją jest zabezpieczenie przed przypadkowym porażeniem prądem, zawsze ma odcień żółto-zielony,

Są to najpopularniejsze rodzaje kabli, które różnią się od siebie przeznaczeniem oraz kolorem. Duży wybór tego rodzaju elementów instalacji elektrycznej znajdziesz w ofercie sklepu elektrozysk.pl.

 

O czym jeszcze musisz pamiętać, wybierając przewody elektryczne?

Kable różnią się też między sobą długością oraz przekrojem. Wewnątrz nich może także znajdować się różna liczba przewodów jednożyłowych. Najbardziej popularne są kable dwu-, trzy- i czterożyłowe. To, który z nich powinieneś zastosować, zależy głównie od konkretnego przeznaczenia instalacji oraz jej typu.

W przypadku doprowadzania do budynku tzw. siły, czyli trzeciej fazy, niezbędny jest do tego kabel trójfazowy. Zazwyczaj jest on złożony z 5 przewodów. Tego rodzaju instalacja jest stosowana przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie. Umożliwia ona zasilanie większej liczby urządzeń elektrycznych.

 

W jaki sposób montuje się w budynkach kable elektryczne?

Przebieg przewodów, a także rozmieszczenie puszek, włączników oraz gniazdek w budynku muszą być szczegółowo zaplanowane. Tylko wtedy instalacja będzie działała poprawnie oraz bezpiecznie. Warto także wiedzieć, w jaki sposób należy właściwie zamontować kable.

W budynkach mieszkalnych najczęściej używa się przewodów płaskich, umieszczanych pod tynkiem na niewielkiej głębokości. Aby zamontować je w ścianie, należy wykonać niewielki otwór, w którym następnie układany jest kabel. W utrzymaniu go w odpowiednim położeniu pomagają specjalne zaczepy zrobione z tworzywa sztucznego. W przypadku grubszych kabli niezbędne jest przytwierdzenie ich do ściany za pomocą aluminiowych blaszek.

Jeśli kabli jest dużo, to niezbędne jest wykonanie większego otworu w ścianie w celu umieszczenia w nim peszla, czyli specjalnej rury, wewnątrz której umieszcza się przewody. Ten sposób znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa korzystania z instalacji i przedłuża jej żywotność.

Przewody elektryczne muszą być ze sobą odpowiednio połączone w każdej instalacji. Pojedyncze kable są ze sobą zespalane za pomocą specjalnych łączników oraz złączek. Pozwalają one na stworzenie trwałego i odpowiednio zabezpieczonego połączenia. Ta metoda jest dość prosta w zastosowaniu i najczęściej nie sprawia większego problemu monterom instalacji.

Odpowiedni dobór kabli elektrycznych to bardzo ważny etap budowy domu, którego nie można pominąć. Jeśli są one właściwie dopasowane do rodzaju i typu instalacji, to będzie ona działała bez zarzutu. Zmniejszy się także ryzyko poważnych awarii, które mogłyby spowodować uszkodzenia sprzętów podłączonych do prądu. Warto zaufać w tej kwestii specjalistom, którzy zajmą się zaprojektowaniem oraz doborem odpowiednich komponentów instalacji elektrycznej.

 

Źródło:
elektrozysk.pl

Czytaj także