empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-11-05
Podręcznik inżynierski dotyczący wag zbiornikowych i wag niestandardowych

Kompleksowa konstrukcja systemu z najlepszą w swojej klasie technologią czujników wagowych

Nasz podręcznik dotyczący systemów wagowych zawiera dane naukowe i szczegółowe wytyczne, które pomogą Ci zaprojektować dokładny i niezawodny system ważenia. Liczący ponad 150 stron wypełnionych faktami podręcznik pomaga w doborze i zastosowaniu modułów wagowych w celu stworzenia wysokowydajnych systemów ważenia lub kontroli zapasów. Jest to najbardziej szczegółowy dostępny podręcznik do projektowania zbiornikowych systemów ważenia dla rynku i jest idealny dla profesjonalistów w dziedzinie inżynierii, operacji lub integracji.

Pobierz podręcznik

Wytyczne inżynieryjne zawierają również kluczowe informacje, takie jak:

  • Ocena potrzeb w zakresie wydajności zbiornika, platformy lub systemu przenośnika i ustalenie konkretnych kryteriów wydajności.
  • Obliczenia inżynierskie uwzględniające wpływ wiatru, wstrząsów sejsmicznych, wstrząsów, efektów termicznych i ogniw obciążnikowych.
  • Tworzenie projektów połączeń rurowych zbiorników w kontekście konstrukcji wsporczej i fundamentu.
  • Wytyczne kwalifikacyjne dotyczące kwestii konstrukcyjnych, fundamentowych, elektrycznych i mechanicznych w celu zapewnienia najlepszej dokładności.
  • Kompletny zestaw specyfikacji technicznych dla czujników wagowych stosowanych na ściskanie, czujników wagowych na rozciąganie, statycznych i dynamicznych czujników wagowych.
  • W jaki sposób wzorcowanie, weryfikacja i serwis pomagają zapewnić długoterminową wydajność wagi zbiornikowej i czas pracy systemu.
  • Rodzaje technologii czujników wagowych dostępnych w systemach wagowych i dlaczego niektóre technologie czujników wagowych są lepsze od innych.
  • W jaki sposób długość czujnika wagowego wpływa na odczyt wagi zbiornikowej.
  • Typowe specyfikacje, takie jak dokładność czujnika wagowego i typy materiałów, z którego wykonane są czujniki wagowe.
  • Narzędzia, takie jak obliczanie dokładności czujnika wagowego i obliczanie nośności czujnika wagowego.

cq5dam.web.1280.1280 (6).png

Moduły wagowe w centrum uwagi

Jedną z technologii czujników wagowych opisanych w podręczniku są moduły wagowe PowerMount™ firmy METTLER TOLEDO z technologią czujników wagowych POWERCELL®. Ta technologia czujników wagowych umożliwia aktywne monitorowanie stanu w celu poprawy całkowitej wydajności sprzętu (OEE), identyfikując odchylenia, zanim wpłyną one na produktywność. Dzięki temu producenci mogą zachować kontrolę nad procesem i uniknąć błędów. 

Bez ciągłego monitorowania oferowanego przez technologię POWERCELL® błędy, takie jak przeciążenie czujnika wagowego, słaba komunikacja spowodowana uszkodzonymi czujników wagowych między modułami, błędy niesymetryczności i temperatury poza zakresem mogą pozostać niezauważone przez długi czas. Kiedy tak się dzieje, wynikiem są partie niezgodne ze specyfikacją i produkty niskiej jakości.

Układ PowerMount™, wyposażony w technologię czujników wagowych POWERCELL® z wbudowanymi mikroprocesorami, nie tylko ostrzega operatora o pogorszeniu wydajności, ale także dostosowuje sygnał ważenia w celu skompensowania zmian otoczenia. Dzięki temu moduły wagowe PowerMount™ zapewniają dokładne ważenie niezależnie od wpływu temperatury, liniowości, histerezy i pełzania. W mało prawdopodobnym przypadku awarii czujnika wagowego, konstrukcja PowerMount™ ułatwia również wymianę poszczególnych czujników wagowych.

 FAQ

Co to jest czujnik wagowy?

W systemach z wieloma czujnikami wagowymi każdy czujnik wagowy jest połączony ze skrzynką połączeniową, która sumuje sygnały z poszczególnych czujników wagowych, tworząc jeden sygnał, który może być przesyłany do terminala. Analogowy jest najpopularniejszym trybem operacyjnym, ale niektórzy dostawcy wag oferują zastrzeżone i niezastrzeżone cyfrowe systemy operacyjne. W przypadku korzystania z systemu cyfrowego należy zapoznać się z instrukcją techniczną dostawcy w celu uzyskania informacji na temat prawidłowego okablowania skrzynki przyłączeniowej.

Zazwyczaj każdy czujnik wagowy jest dostarczany ze standardową długością. Nie wydłużaj ani nie skracaj czujników wagowych w terenie. Zmiana długości czujnika wagowego wpłynie na sygnał wyjściowy z czujnika wagowego. Jeśli jest za długi, po prostu zwiń nadmiar i umieść go w puszce połączeniowej lub w jej pobliżu. Możesz zamówić puszki połączeniowe w rozmiarach, które są wystarczająco duże, aby pomieścić spiralne. Nigdy nie należy podłączać nadmiaru do części systemu ważenia pod napięciem. Istnieje możliwość zamówienia niestandardowych długości do zastosowań, które ich wymagają.

Jak podłączyć czujnik wagowy? Jak połączyć równolegle wiele czujników wagowych?

Kabel czujnika wagowego służy do połączenia czujnika wagowego z terminalem (system z tylko jednym czujnikiem wagowym) lub ze skrzynką połączeniową (system z więcej niż jednym czujnikiem wagowym / wieloma czujnikami wagowymi równolegle). W analogowych czujnikach wagowych ten jest zwykle integralną częścią czujnika wagowego. Nasz podręcznik inżynierski zawiera informacje na temat łączenia czujnika wagowego i 4 czujników wagowych.

Jaka jest różnica między 4-przewodowym a 6-przewodowym czujnikiem wagowym?

6-przewodowe czujniki wagowe mają dodatkowe linie wykrywania napięcia jako część obwodu czujnika wagowego; 4-przewodowe czujniki wagowe tego nie robią. Dodatkowe 2 przewody w 6-przewodowym czujniku wagowym umożliwiają utrzymanie idealnego napięcia przez zaciski zaprojektowane dla systemu. Poprawia to wydajność systemu w porównaniu z systemami z 4-przewodowymi czujnikami wagowymi, szczególnie w zastosowaniach, w których terminal znajduje się dalej od wagi.

Jak zainstalować czujnik wagowy? Jak zamontować czujnik wagowy?

Nasz podręcznik inżynierski zawiera ogólne informacje na temat instalacji czujnika wagowego lub modułu wagowego oraz wskazówki dotyczące prawidłowego montażu czujnika wagowego i konstrukcji czujnika wagowego. Każda aplikacja ma unikalne wymagania i powinna być zaplanowana przez wykwalifikowanego inżyniera budowlanego. W przypadku instalowania czujników wagowych lub modułów wagowych należy zapoznać się z instrukcją instalacji i serwisu konkretnego modelu, aby zapewnić prawidłowy montaż czujnika wagowego i konstrukcję montażu czujnika wagowego. Jest to najlepsze źródło informacji o tym, jak zainstalować czujnik wagowy.

Jak zarządzać instalacją czujnika wagowego na ściskanie?

Czujniki wagowe i moduły wagowe pracujące na ściskanie nadają się do większości zastosowań wagowych. Moduły te można przymocować bezpośrednio do podłogi, filarów lub belek konstrukcyjnych. Zbiornik lub inny przedmiot jest montowany na modułach wagowych. W celu prawidłowego montażu czujnika wagowego na ściskanie należy zapoznać się z instrukcją instalacji i serwisu dla konkretnego modelu. Nasz bezpłatny podręcznik inżynierski zawiera również wskazówki dotyczące instalacji czujników wagowych na ściskanie.

Jak nauczyć się podłączać czujnik wagowy? Gdzie znajdę przewodnik po okablowaniu czujnika wagowego lub schemat połączeń czujnika wagowego?

Istnieje wiele różnych kwestii związanych z okablowaniem czujnika wagowego. W systemach z wieloma czujnikami wagowymi każdy czujnik wagowy jest połączony ze skrzynką przyłączeniową, która sumuje sygnały z poszczególnych czujników wagowych, tworząc jeden sygnał, który może być przesyłany do wskaźnika. Analogowy jest najpopularniejszym trybem operacyjnym, ale niektórzy dostawcy wag oferują zastrzeżone i niezastrzeżone cyfrowe systemy operacyjne. W przypadku korzystania z systemu cyfrowego należy zapoznać się z instrukcją techniczną dostawcy, aby uzyskać informacje na temat prawidłowego okablowania skrzynki przyłączeniowej oraz przewodnika okablowania czujnika wagowego lub schematu okablowania czujnika wagowego.

Nasz podręcznik inżynierski zawiera ogólne informacje na temat okablowania czujnika wagowego, a także schematy połączeń czujników wagowych dla analogowych lub inteligentnych systemów ważenia.

Gdzie mogę znaleźć przewodnik po zastosowaniach czujników wagowych?

Przewodnik po zastosowaniach czujników wagowych pomaga dopasować wymagania do odpowiedniej konstrukcji czujnika wagowego. Przy doborze modułów wagowych do danego zastosowania należy wziąć pod uwagę sposób, w jaki obciążenie zostanie przyłożone do czujników wagowych. Większość zastosowań modułów wagowych w zbiornikach, lejach samowyładowczych i naczyniach jest obciążona statycznie. Podczas normalnej pracy z obciążeniem statycznym na ogniwa obciążnikowe przenoszona jest niewielka lub żadna pozioma siła tnąca. Zastosowania takie jak przenośniki, stojaki na rury, mechaniczne konwersje wag oraz miksery lub mieszalniki o dużej mocy podlegają obciążeniu dynamicznemu. W przypadku obciążenia dynamicznego sposób, w jaki produkty są umieszczane na wadze lub przetwarzane, przenosi poziome siły tnące na ogniwa obciążnikowe. Nasz bezpłatny podręcznik inżynierski zawiera przewodnik po zastosowaniach czujników wagowych, w którym wyjaśniono, jak wybrać odpowiedni czujnik wagowy lub moduł wagowy do potrzeb ważenia.

Jak przeliczyć odczyt czujnika wagowego na masę całkowitą?

Większość systemów ważenia wykorzystuje analogową skrzynkę przyłączeniową, która wymaga wskaźnika kompatybilnego z analogiem. Analogowa skrzynka połączeniowa może sumować do czterech czujników wagowych, działając jako czytnik czujników wagowych. W przypadku modułów wagowych z więcej niż czterema czujnikami wagowymi konieczne jest połączenie ze sobą kilku skrzynek połączeniowych. Nasz podręcznik inżynierski zawiera więcej informacji na temat podłączania czujnika wagowego w celu uzyskania dokładnych wzorców masy.

Jak obliczana jest dokładność czujnika wagowego?

Obliczanie dokładności czujnika wagowego jest skomplikowane. Istnieje szereg testów elektronicznych i mechanicznych, które są wykonywane zgodnie z szeregiem norm metrologicznych lub handlowych (a także podstawowych norm branżowych), ale podstawowa teoria jest następująca: sieć cienkich drutów (tensometr) jest połączona z kawałkiem metalu i monitorowana jest zmiana właściwości elektrycznych podczas zginania metalu. Metal musi zginać się w powtarzalny sposób, Miernik (sieć przewodów) musi zgłaszać to jako sygnał w powtarzalny sposób, a terminal musi interpretować sygnał jako wagę. Kiedy umieszczamy masę referencyjną, mówimy terminalowi, że zmiana sygnału jest proporcjonalna do zmiany obciążenia.

Co to jest pojemność czujnika wagowego?

Pojemność czujnika wagowego to maksymalna masa, jaką może udźwignąć czujnik wagowy, zapewniając dokładne odczyty masy i nie ulegając uszkodzeniu. Znajomość nośności czujnika wagowego będzie miała wpływ na dokładność czujnika wagowego w każdym zastosowaniu ważenia.

Jak określić nośność czujnika wagowego? Jak obliczyć nośność czujnika wagowego?

Obliczanie nośności czujnika wagowego składa się z wielu elementów. Czujnik wagowy to czujnik, który musi wykonywać największe i najmniejsze wymagane od niego pomiary. Dokładniej rzecz ujmując, czujnik wagowy nie może ulec uszkodzeniu po przyłożeniu maksymalnego obciążenia i musi być w stanie wykonać najmniejszy wymagany od niego pomiar. W przypadku modułów wagowych, które są czujnikami wagowymi oraz dodatkowym sprzętem zaprojektowanym w celu optymalizacji wprowadzania obciążenia i mogą mieć również dodatkowe możliwości konstrukcyjne, Pożądane może być również zabezpieczenie konstrukcji przed przesunięciem się lub przewróceniem. W każdym razie znajomość mas i sił wymaganych do utrzymania bezpieczeństwa/integralności konstrukcji i wykonania wymaganych pomiarów jest kluczem do pomyślnej rekomendacji. Większość inżynierów przechodzi szkolenie w zakresie obliczania tych sił, a my podajemy wartości graniczne sił, które nasze moduły mogą wytrzymać, Tak więc wybór wyboru staje się jasny.

Czujniki wagowe mierzą zarówno obciążenie własne, jak i obciążenie netto wagi obciążnikowej, dlatego należy to uwzględnić przy obliczaniu nośności czujnika wagowego. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób towary są ustawione na wadze. Nie zaleca się używania czujników wagowych, które są większe niż jest to konieczne dla danego zastosowania, ponieważ cierpi na tym dokładność. W przypadku wag, w których towary są w większości wyśrodkowane — co jest prawdą w przypadku większości wag zbiornikowych, silosowych i zbiornikowych — wzór jest następujący:

C >= sf*(TDL+SC)/N (np. wagi zbiornikowe)

W przypadku wag z czterema czujnikami wagowymi, w przypadku których towary mogą być umieszczone poza środkiem środkowym — co jest prawdą w przypadku wag podłogowych, małych ciężarówek i przenośników — wzór jest następujący:

C >= sf*(TDL/4 + SC/2) (np. podłoga, małe wagi samochodowe, przenośniki)

C = udźwig LC lub modułu wagowego

TDL = całkowite obciążenie własne

SC = Pojemność wagi

sf = współczynnik bezpieczeństwa (typowo 1,25)

N = liczba czujników wagowych lub modułów wagowyc

 

 

 

 

 

 

Czytaj także