Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-08-29
Obniżenie kosztów wydobycia fluorytu - case study

Wydobycie fluorytu to skomplikowany i kosztowny proces, wymagający użycia profesjonalnego sprzętu. Jednym z najważniejszych jego elementów jest skuteczny proces flotacji, czyli rozdziału rozdrobnionych ciał stałych, wykorzystujący różnice w zwilżalności składników. Brytyjska spółka British Fluorspar Ltd, której kopalnia fluorytu generowała zbyt wysokie koszty operacyjne, musiała znaleźć rozwiązanie tego problemu. Okazały się nim pompy dozujące Watson - Marlow.

 

Qdos pump
Qdos pump

 Problem

Fluoryt gatunku kwasowego to minerał o zastosowaniu przemysłowym. Jego wydobycie może mieć charakter odkrywkowy (często dochodzący do znacznych głębokości ) lub górnictwa podziemnego. Istotne koszty, bezpośrednio związane z jego wydobyciem, dotyczą procesu flotacji. Substancje chemiczne, takie jak metyloizobutylokarbinol, izopropyloksantogenian sodu czy węglan sodowy używane w tym procesie powodują szybkie zużycie sprzętu technicznego.

W związku z brakiem opłacalności produkcji, kopalnia należąca obecnie do British Fluorspar Ltd pozostawała zamknięta do maja 2012 roku. Wtedy to jej zarząd, po doinwestowaniu przez włoską grupę Fluorsid SpA, zaczął wprowadzać zmiany, które miały na celu poprawę jej sytuacji. Jedną z kluczowych decyzji było znalezienie wydajnego i ekonomicznego sprzętu ograniczającego koszty.

Rozwiązanie

Po ponownym otwarciu kopalni postanowiono znaleźć nowe pompy, które charakteryzowałyby się wysoką wydajnością, a jednocześnie spełniały oczekiwania związane z niskimi kosztami użytkowania. Firma zdała się na usługi zewnętrznego konsultanta, który, jako optymalne rozwiązanie, wskazał użycie przewodowych pomp perystaltycznych.

„Wiedzieliśmy o koncepcji pomp perystaltycznych, ale szczerze mówiąc, nigdy nie mieliśmy zaplecza finansowego potrzebnego do wprowadzenia zmian" – mówi Chris Large, Inżynier Produkcji w British Fluorspar. „Zdecydowaliśmy się jednak na nowe inwestycje, dzięki którym mogliśmy zakupić odpowiedni sprzęt. Po głębszej analizie postanowiliśmy zwrócić się do firmy Watson -Marlow".

Po konsultacjach wybrano dwanaście uniwersalnych pomp Qdos 30 z przepływem od 0,1 do 500 ml/min przy ciśnieniu 7 bar, osiem pomp 520UN/REL z przepływem do 3550 ml/min oraz jedną pompę 620UN/RE z przepływem od 0,004 do 18 l/min. W przypadku tej ostatniej używana jest sonda, by kontrolować dozowanie zgodnie z wahaniami pH.

Korzyści

Wybór pomp serii Qdos 30 wiąże się z ich przeznaczaniem do dozowania substancji chemicznych. Te wydajne pompy precyzyjnie dozują chemikalia bez konieczności stosowania zaworów lub dodatkowego wyposażenia, ograniczając nakłady finansowe do niezbędnego minimum. Całkowity koszt posiadania i użytkowania jest w ich przypadku znacznie niższy niż w przypadku typowej pompy solenoidowej lub krokowej z membraną. Dodatkowo są one niemal bezobsługowe, co przekłada się na kolejne oszczędności. Atutem urządzeń Watson - Marlow jest również niezawodność konstrukcji.

Klient

British Fluorspar Ltd to jedyny brytyjski producent fluorytu w Wielkiej Brytanii. Należąca do firmy kopalnia fluorytu została doinwestowana przez włoską grupę Fluorsid SpA, wznawiając działalność w maju 2012 roku. Wcześniej prace wydobywcze były wstrzymane przez 18 miesięcy. Dzięki użyciu pomp Watson - Marlow zakład produkuje obecnie 60 000 ton fluorytu rocznie.

Profil Grupy Watson - Marlow Pumps

Grupa Watson - Marlow Pumps jest światowym liderem wśród producentów pomp wyporowych.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Grupa Watson - Marlow Pumps rozwinęła się dzięki wyselekcjonowanym przejęciom i strategicznym inwestycjom w innowacyjne technologie. Fundamentem rynkowej pozycji jest doświadczenie i najnowocześniejsza technologia pomp perystaltycznych i sinusoidalnych o niskich wymaganiach w zakresie konserwacji, które stanowią najszybciej rosnący segment rynku pomp wyporowych.

Na Grupę Watson-  Marlow składa się obecnie sześć odrębnych marek, uzupełniających gamę oferowanych produktów. W skład Grupy wchodzą:

Watson - Marlow Pumps – pompy perystaltyczne o wysokiej dokładności dozowania
Watson - Marlow Tubing – precyzyjne węże
Bredel Hose Pumps – pompy przewodowe o wysokiej wytrzymałości
Alitea – rozwiązania perystaltyczne dla klientów OEM
Flexicon Liquid Filling – systemy aseptycznego napełniania i zamykania płynów
MasoSine Process Pumps – pompy sinusoidalne do cieczy, płynów i mas wrażliwych
na ścinanie

Watson - Marlow Pumps Group  jest spółką zależną notowanej na londyńskiej giełdzie spółki Spirax Sarco Engineering Group, specjalizującej się w wytwarzaniu wysokiej klasy armatury przemysłowej dla instalacji pary i kondensatu.

Źródło:
Glaubicz Garwolińska Consultants

Czytaj także