Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-12-17
Pompy hydrauliczne - serce hydrauliki siłowej

Przemysł w ciągu ostatnich lat niezwykle dynamiczne się zmienia i rozwija, stale usprawniając swoją efektywność. Oczywiście sukces ten ma wiele ojców, lecz nie da się ukryć, że przyczyniły się do tego również pompy hydrauliczne.

Czym są pompy hydrauliczne?

Przemysł, a właściwie produkcja przemysłowa, nie mogłaby osiągnąć tak dużego poziomu, jak obecnie, bez odpowiedniego sprzętu. Ogromne maszyny, używane w najróżniejszych branżach łączy natomiast jeden, niewielkich rozmiarów element, który jest kluczowy dla ich działania. Chodzi oczywiście o pompy hydrauliczne.

Hydraulika siłowa, która jest podstawą dużego przemysłu, do swojego działania wykorzystuje energię hydrauliczną. Energia ta jest efektem zamiany z energii kinetycznej, która dostarczana jest właśnie do wspomnianych wcześniej pomp. Energia kinetyczna może być różnymi sposobami zamieniana na energię hydrauliczną, wszystko zależy od tego, z jakim typem pompy ma się do czynienia. W świecie hydrauliki siłowej spotkać można np.:

  • pompę hydrauliczną zębatą — najprostszy, a zarazem najtrwalszy rodzaj pompy wyporowej, w której znajdują się dwa zazębiające się koła zębate,
  • pompę wielotłoczkową — to pompa, która chętnie wykorzystywana jest w różnego rodzaju napędach hydraulicznych. Dzięki umieszczeniu w jednym korpusie dużej ilości pomp tłoczkowych osiąga się dużą odporność na skoki ciśnienia i minimalizuje ryzyko zabrudzenia cieczy roboczej,
  • pompę hydrauliczną łopatkową — jest to model wyporowy, w którym wypieranie cieszy następuje poprzez działanie łopatek wirnika. Pompa ta uchodzi za bardzo delikatną, lecz charakteryzuje się doskonałą szczelnością, co minimalizuje niekontrolowany ubytek płynu roboczego.

Gdzie je można spotkać?

Żeby zobrazować, jak niezwykle potrzebne, a przy tym szeroko wykorzystywane są pompy hydrauliczne, posiłkować się można przykładem firmy Fluiconnecto - www.fluiconnecto.pl/.
Jest to firma, która świadczy usługi sprzedaży komponentów hydraulicznych, wraz z ich serwisowaniem. Firma ta prowadzi bardzo szeroki zakres działalności, lecz co bardzo ważne dla objęcia skali tej dziedziny, ogranicza się jedynie do hydrauliki morskiej, wydobywczej ropy i gazu, a także górniczej. Jest to wszechstronność niezbyt często spotykana na rynku hydraulicznym. A przecież nie jest to nawet połowa tego, co ten rynek w sobie zawiera. Układy hydrauliczne, a jednocześnie pompy hydrauliczne, spotkać bowiem można w przemyśle elektronicznym, samochodowym, chemicznym, czy też nawet spożywczym. Wszędzie tam wykorzystywane są zalety hydrauliki siłowej, które realizowane mogą być dzięki pompom hydraulicznym.

Autor:
FLUICONNECTO
Źródło:
Linkhouse.co

Czytaj także