Ozonowanie staje się coraz bardziej powszechnie stosowaną metodą dezynfekcji wody przeznaczonej do zastosowań farmaceutycznych. Ozonu należy jednak się pozbyć przez użyciem wody. Monitorowanie stężenia ozonu w trybie on-line daje pewność, że ozon uległ całkowitemu rozkładowi.
Dezynfekcja
Ozon doskonale sprawdza się jako czynnik dezynfekujący w systemach przygotowujących wodę do zastosowań farmaceutycznych. Jest on powszechnie stosowany do dezynfekcji rurociągów oraz szybszego usuwania gromadzących się bioosadów. Koszty są tu niższe w porównaniu z kosztami w tym celu ciepła lub chemikaliów. Ponieważ jest to jednak czynnik o bardzo silnych właściwościach utleniających, jego obecność jest niepożądana w miejscu stosowania wody. Do pozbywania się ozonu służy źródło światła UV. Ozon ulega całkowitemu rozkładowi po zakończeniu procesu dezynfekcji.
Pomiar rozpuszczonego ozonu
Monitorowanie i kontrola procesu ozonowania w trybie on-line to w chwili obecnej powszechnie stosowana praktyka, ponieważ wodzie do zastosowań farmaceutycznych są stawiane bardzo wysokie wymagania. W większości aplikacji, w których stosowana jest tego typu woda, pomiar ozonu odbywa się w trzech kluczowych punktach procesu produkcji: po zbiorniku magazynowym, po rozkładzie ozonu światłem UV i w miejscu użycia wody.
METTLER TOLEDO posiada w swojej ofercie doskonały czujnik ozonu rozpuszczonego oraz wiele różnych przetworników wieloparametrowych.
Czujnik ozonu
Czujnik rozpuszczonego ozonu METTLER TOLEDO zapewnia krótki czas odpowiedzi oraz dokładne wyniki badań, umożliwiając również skuteczną detekcję zera. Czujnik ma niewielkie wymagania w zakresie konserwacji i jest wyposażony w zintegrowany czujnik temperatury pozwalający skompensować wpływ temperatury na przepuszczalność membrany i rozpuszczalność ozonu. Jego wzmocniona membrana silikonowa jest niezwykle trwała.
Pomiary jednopunktowe
W przypadku podstawowych aplikacji można zastosować przetwornik M300 posiadający dwa kanały pomiarowe dla rozpuszczonego ozonu i przewodnictwa w dowolnej kombinacji. Jest to najbardziej opłacalny wybór w przypadku, gdy wymaganych jest niewiele punktów pomiarowych.
Pomiary wieloparametrowe
W przypadku aplikacji z wieloma punktami pomiarowymi można zastosować przetwornik M800, do którego można podłączyć nawet cztery czujniki – czujnik ozonu, TOC i przewodnictwa – w dowolnej kombinacji. Dwa ostatnie z tych pomiarów są wymagane przez Farmakopeę Amerykańską i Farmakopeę Europejską. Przetwornik M800 może w zakresie tych czterech kanałów pomiarowych współpracować również z czujnikami tlenu rozpuszczonego, pH, potencjału redoks, ciśnienia i poziomu, dysponując jeszcze dwoma kanałami pomiarowymi dla przepływu.
Produkcja wody przeznaczonej do zastosowań farmaceutycznych stawia przed systemami pomiarowymi duże wymagania. Przetwornik M800 zapewnia wysoki poziom wszechstronności oraz pozwala spełnić potrzeby w zakresie opomiarowania procesu przygotowania wody do zastosowań farmaceutycznych, szczególnie wtedy, gdy monitoringiem trzeba objąć kilka parametrów.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej:
- Dodał:
- Mettler-Toledo Sp. z o. o.
Czytaj także
-
Zapobiegaj problemom z kotłami dzięki monitorowaniu TOC on-line
Obecność cukru w wodzie zasilającej będącej kondensatem powrotnym może prowadzić do konieczności kosztownych odstawień kotła w celu...
-
9 interesujących zastosowań uchwytów magnetycznych neodymowych
Uchwyty magnetyczne neodymowe stają się coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach. Są wykorzystywane szczególnie...