Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-30
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników pomp ciepła?

Pompy ciepła to obecnie popularne rozwiązanie grzewcze, które jest przyjazne dla środowiska i efektywne. Jeśli jednak zależy nam na osiągnięciu maksymalnych korzyści należy korzystać z urządzenia jakie mamy w domu w świadomy i prawidłowy sposób. O czym pamiętać a czego unikać, aby nasza pompa ciepła działa sprawnie przez wiele lat?

 

jak-dziala-pompa-ciepla-img.jpg

 

O czym należy pamiętać zimą?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych przeglądach wykonywanych przez autoryzowany serwis. Ważne jest również unikanie pewnych błędów eksploatacyjnych. Jakich?


Jednym z błędów popełnianych w sezonie zimowym jest redukowanie temperatury grzewczej, gdy spodziewamy się ujemnych temperatur o poranku. Efektem jest nie tylko osłabienie mocy grzewczej, ale również wzrost kosztów pracy urządzenia. Pamiętajmy, że najbardziej korzystne jest utrzymywanie stałej temperatury wody i pomieszczeń.

Innym niewłaściwym zachowaniem jest wyłączanie grzałek. Grzałki wspomagają system grzewczy dla CWU oraz pomieszczeń. Jeśli będziemy je wyłączać zimą może to prowadzić do zwiększonego poboru energii elektrycznej w celu utrzymywania pracy na odpowiedniej wydajności. Należy także zachować ostrożność w przypadku samodzielnej zmiany krzywej grzewczej. Jeśli źle ustawimy parametry pompa nie będzie właściwie dogrzewać domu. Warto także pamiętać o odśnieżaniu zalegającego na urządzeniu śniegu. Może on skutkować obniżeniem wydajności urządzenia lub nawet przegrzewaniem się zewnętrznej jednostki.

 

Jakie mogą być konsekwencje?

Najpoważniejszy skutek to całkowite uszkodzenie jednostki zewnętrznej lub wewnętrznej. Niewłaściwy montaż i eksploatacja mogą zwiększać zużycie energii i koszty operacyjne, co oczywiście kłóci się z podstawowym założeniem jakie mamy decydując się na instalację pompy ciepła we własnym domu. Warto zatem dobrać optymalne urządzenie i zadbać o jego prawidłowe użytkowanie.

 

Pompy ciepła Opole

Firma Tomala Instalacje jest akredytowanym instalatorem pomp ciepła Panasonic na terenie województwa opolskiego. Klienci, u których pracownicy firmy wykonują montaż urządzenia mają wydłużoną do 5 lat gwarancję. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania – nie tylko montaż, ale również sprzedaż, instalację i serwis pomp ciepła w Opolu i okolicach.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także