Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-19
Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy na wysokościach?

Bezpieczeństwo pracy na wysokościach, np. w budownictwie i innych dziedzinach przemysłu, jest - jak się okazuje - kluczowe: nadal zbyt wielu ludzi ginie pracując wysoko nad ziemią, a przyczyny często bywają zawinione.

 

Bezpieczna praca na wysokościach

Brak wypadków przy pracy na wysokościach, to połączenie kilku czynników. Trzeba mieć dobry, niezawodny i bezpieczny sprzęt (prosimy sprawdzić tutaj: https://www.crynoline.pl/), pracownicy muszą być przeszkoleni, kierujący pracami powinni zorganizować je odpowiednio, a nad wszystkim powinien czuwać zdrowy rozsądek i przepisy.

Gdy prześledzimy statystyki wypadków czasie pracy, to zobaczymy, że nadspodziewanie dużą reprezentację nawet bardzo ciężkich wypadków stanowić będą te związane z pracą na wysokościach. Coś trzeba z tym zrobić.

Wprawdzie takie zdarzenie jak upadek, gdy człowiek znajduje się kilkanaście metrów nad ziemią - jest prawdopodobne. Ale prawdopodobieństwo upadku z wysokości możemy radykalnie zmniejszyć przez wprowadzenie odpowiednich procedur, zadbanie o kadrę i sprzęt.

 

Jak się zabezpieczyć pracując na wysokościach?

Już takie proste rozwiązania jak balustrady (https://www.crynoline.pl/balustrady,18,3,341), okresowe badania pracowników, tworzenie poczucia zaufania w zespole, który pracuje na wysokościach, już to potrafi zapewnić wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Być może nie zapobiegniemy wszystkim wypadkom, ale większości z nich zapobiec możemy!

Praca na wysokości nie może być wykonywana przez każdego i wszędzie. Czuwają nad tym właściwe procedury, które dopuszczają lub odrzucają pewne rozwiązania. Praca na wysokości w Kodeksie Pracy także jest specjalnie traktowana; zalecane są narzędzia, kwalifikacje, organizacja pracy, cały zespół środków bezpieczeństwa, ponieważ np. instalacja elektryfikacji to trochę inne zajęcie niż parzenie kawy w biurze.

Zabezpieczamy więc miejsca pracy na wysokościach zgodnie z przepisami: montujemy balustrady i bariery bezpieczeństwa, pracownicy muszą mieć zapewniony komfort pracy oraz narzędzia takie jak uprzęże i liny, samo miejsce prowadzenia prac na wysokościach zwykle pozostaje odosobnione i wstęp ma do niego zwykle tylko przeszkolona kadra.

 

Jak planować prace wysokościowe, aby zadbać o bezpieczeństwo

Zgodnie ze sztuką i przepisami musimy wyznaczyć strefy. Te, w których odbywa się praca, te, które prowadzą do miejsca pracy na wysokościach, oraz te obszary, które są narażone na spadanie przedmiotów mogących zagrozić zdrowiu osób postronnych. Dodajmy, że przepisy są tu przedstawione w dokumentach oficjalnych z dokładnością do jednego metra.

W bezpieczeństwie pracy na wysokościach liczyć się będzie także stabilność rusztowań i innych konstrukcji (pomyślmy też o drabinach), zapewnienie odpowiednich dróg dojścia i opuszczenia miejsca pracy, wyznaczenie korytarzy i ścieżek bezpieczeństwa.

Każdy, kto kieruje pracami na wysokościach ma obowiązek zapoznać się z regulaminem, gdyż ten rodzaj pracy jest traktowany wyjątkowo i jest uprawiany na specjalnych warunkach.

 

Źródło:
crynoline.pl

Czytaj także