Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-09-25
Nowa elektrociepłownia w Siechnicach ma już nowoczesny akumulator ciepła
Akumulator ciepła
Akumulator ciepła

W ramach inwestycji realizowanej w Siechnicach przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE zakończono montaż mechaniczny ważnego elementu przyszłej infrastruktury produkcyjnej. Akumulator ciepła pozwoli na efektywne wykorzystanie energii cieplnej wyprodukowanej przez nowoczesną elektrociepłownię gazową EC Czechnica-2.

Widoczny z daleka, bo wysoki na trzydzieści cztery metry zbiornik to urządzenie służące do gromadzenia ciepła w postaci gorącej wody. Akumulator ciepła ma kształt walca o średnicy dwudziestu czterech metrów. Zbudowany ze stali, wysoki na dwanaście pięter pomieści trzynaście milionów litrów wody, czyli tyle, ile w czterech basenach olimpijskich. Temperatura wody gromadzonej w akumulatorze wynosić będzie około 98˚C.

Akumulator będzie gromadził ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja, oddawać zaś będzie w sytuacji odwrotnej. Pojemność cieplna akumulatora wyniesie blisko 700 MWh, co odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez siechnicką elektrociepłownię w okresie letnim.

Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, przez co ogranicza ilość spalanego paliwa i tym samym poprawia efektywność funkcjonowania elektrociepłowni, a w konsekwencji ogranicza także jej emisyjność.

Dodatkowo, istotnie poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła – w sytuacjach awaryjnych może on zastąpić urządzenie wytwórcze o mocy nawet do 100 MWt – wyjaśnia Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI.

Nowa niskoemisyjna elektrociepłownia będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe).

Nowoczesny zakład zapewni czystsze powietrze, bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii oraz sprawność dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2020 (MF EOG 2014-2021) w ramach obszaru priorytetowego Środowisko, gdzie realizowany jest Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, którego Operatorem jest Ministerstwo Klimatu przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz pożyczek preferencyjnych z programów NFOŚiGW („Energia Plus" i „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach MF EOG 2014-2021").

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
PGE Energia Ciepła
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także