
Z programu KAWKA, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez modernizację ogrzewania indywidualnego, skorzystało już 50 miast. Za nami dwie edycje programu, w których rozdysponowano 637 mln zł. Wkrótce NFOŚiGW rozpocznie trzeci i ostatni nabór wniosków od samorządów. Do wykorzystania pozostało jeszcze 117,2 mln zł.
W finansowanym przez NFOŚiGW programie KAWKA chodzi o zastąpienie nieefektywnego i nieekologicznego ogrzewania węglowego (piece kaflowe, archaiczne kotły węglowe) nowoczesnymi systemami używającymi jako paliwa węgla kamiennego albo też poprzez przyłączenie do węzłów ciepłowniczych czy zainstalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego.
"Widzimy ogromne zainteresowanie samorządów programami poprawy jakości powietrza - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, wiceprezes NFOŚiGW - ponieważ ograniczenie niskiej emisji to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie przed nimi stoją. Dlatego najpóźniej na początku trzeciego kwartału br. chcemy rozpocząć trzeci nabór wniosków dla WFOSiGW."
Dzięki dwóm pierwszym edycjom programu Kawka w samorządach na terenie dwunastu regionów zlikwidowanych zostanie prawie 34,5 tys. pieców węglowych. Zastąpią je przyłącza do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak: kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. W wyniku przeprowadzonych już inwestycji, szkodliwe emisje pyłu PM10 zostały zredukowane o 858 ton, a pyłu PM2,5 - o 817 ton.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-