Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-02 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-02
Zielone światło dla elektrowni jądrowej w Bułgarii

Zielone światło dla elektrowni jądrowej w Bułgarii
Inwestycja jest dla Bułgarii szczególnie ważna po tym, jak Unia Europejska nakazała zamknięcie ze względów bezpieczeństwa czterech z sześciu reaktorów pracujących w elektrowni Kozloduy. Zmusiło to Bułgarię do importu dużej części energii.
Plany budowy elektrowni jądrowej w proponowanym przez władze bułgarskie miejscu wywoływały wiele kontrowersji. Okazało się, że elektrownia ma powstać na terenie o podwyższonym zagrożeniu sejsmicznym. Ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na proponowaną przez Bułgarów lokalizację, uzasadniając decyzję m.in. uwzględnieniem w planach konstrukcyjnych elektrowni pasywnych systemów bezpieczeństwa, a także dodatkowych zabezpieczeń na wypadek wystąpienia zagrożenia z zewnątrz, np. w postaci trzęsienia ziemi czy katastrofy lotniczej.
Obiekt powstanie w miejscowości Belene, niedaleko granicy z Rumunią. Kontrakt o wartości prawie 4 mld euro zostanie sfinalizowany do końca tego roku. Elektrownia jądrowa o mocy zainstalowanej 2 tys. MW, będzie posiadała dwa reaktory (1000 MW każdy). Inwestor strategiczny oraz bank kredytujący inwestycję mają zostać wyłonione na początku 2008 roku.
Rozpoczęcie prac nad pierwszym z dwóch planowanych reaktorów przewidziane jest na początek 2008 roku. Uruchomienie pierwszej jednostki mogłoby nastąpić w styczniu 2014 roku, a drugiej rok później. Generalnym wykonawcą elektrowni będzie rosyjska firma Atomstroyexport, która współpracować będzie z francuską Arevą oraz niemieckim Siemensem.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- energy-daily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-