Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-20
Zespół kogeneracyjny bazujący na ORC, zastąpi kocioł wodny w EC Ostrów
Zespół kogeneracyjny bazujący na ORC, zastąpi kocioł wodny w EC Ostrów
Zespół kogeneracyjny bazujący na ORC, zastąpi kocioł wodny w EC Ostrów
W elektrociepłowni EC Ostrów zostanie wdrożony nowatorski projekt budowy źródła ciepła i energii elektrycznej wykorzystujący technologię organicznego cyklu Rankina /Organic Rankine Cycle/. Inwestycję wspiera Ekofundusz, który przeznaczył dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego dotację wysokości 8 miliona złotych.

Projekt polega na likwidacji jednego kotła węglowego i wybudowaniu w tym miejscu źródła skojarzonego do produkcji ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem technologii ORC.W kotle spalana będzie biomasa (odpady z produkcji sklejki, zrębki z lasu i wierzby energetycznej) a prąd elektryczny wytwarzany będzie w generatorze napędzanym turbiną (moduł ORC) z wykorzystaniem specjalnego oleju silikonowego.

Na dostawców głównych technologii w zakresie kotła wybrano Konsorcjum firm POLYTECHNIK, w którym udziały mają dwie polskie firmy i jedna austriacka. Dostawcą modułu ORC będzie włoska firma TURBODEN, która zrealizowała podobne dostawy dla ponad 50 firm w Europie. Projektantem generalnym została firma EKOTERMA z Poznania. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy przeprowadzi w najbliższym czasie przetargi na wykonawstwo prac budowlanych oraz dostawy i montaż w zakresie automatyki i wyprowadzenia mocy cieplnej i elektrycznej. Prace nad przygotowaniem projektu trwały od 2004 roku, zakończenie inwestycji planuje się w czwartym kwartale przyszłego roku.

Turbogenerator pracujący w technologii ORC działa jak analogiczna jednostka w elektrowni konwencjonalnej, z tą różnica, że płyn roboczy stanowi nie woda, lecz substancja organiczna o wysokiej masie molekularnej. Wybór tak specyficznego płynu pozwala wykorzystywać niskotemperaturowe źródła ciepła do produkcji energii elektrycznej, w szerokim zakresie mocy (od kilku kW do 3 MW mocy elektrycznej). W obiegu pierwotnym (kotłowym) ciecz roboczą stanowi olej termalny (wysokotemperaturowy), który w parowniku przekazuje ciepło do obiegu wtórnego (turbinowego). Po rozprężeniu oleju silikonowego w obiegu turbinowym, ciepło oleju jest przekazywane w wymienniku, służącym do produkcji wody na cele grzewcze lub procesowe. Dla większych aplikacji instalowane są również wymienniki regeneracyjne i zbiorniki stabilizujące temperaturę.

Jako zalety technologii można wymienić korzystne warunki pracy turbiny, skutkujące brakiem erozji łopatek i stosunkowo wysoką sprawność (dla turbiny 85%). Dodatkowo układ cechują minimalne wymogi w zakresie utrzymania ruchu i stosunkowo cicha praca.

(rd)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Turboden.it
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :