
W ramach kampanii "Nie rób dymu", zapytano grupie osób pytania dotyczące niskiej emisji. 40% badanych przyznało, że w ogóle nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji. Z kolei 20% uważa, że palenie śmieci to wyraz oszczędności i proekologicznego zachowania.
"Polacy deklarują, że bardzo dużo wiedzą o ekologii - mówi Biznes Bartosz Sawicki z Kampanii "Nie Rób Dymu" - zwłaszcza o jakości powietrza. Natomiast jeżeli dopytujemy głębiej, okazuje się, że znajomość poszczególnych terminów, np. niska emisja, jest bardzo niewielka. Polacy często spotykają się z tym sformułowaniem, natomiast nie znają jego znaczenia."
Przy wyborze paliwa grzewczego Polacy kierują się przede wszystkim ceną, a najrzadziej wpływ na środowisko i na jakość powietrza. Niektórzy z nich wybierają drewno, jednak nie potrafią palić nim w odpowiedni sposób.
Tymczasem drewno może być paliwem niskoemisyjnym. Musi ono być jednak odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół.
"Drewno jest ekologicznym sposobem ogrzewania - tłumaczy prof. Mariusz Filipowicz z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - jeśli będziemy używać drewna odpowiednio suchego. Musi ono leżakować co najmniej 2 lata w suchym miejscu tak, aby straciło tę wilgotność, którą ma świeże drzewo. Świeże drzewo nie jest ekologiczne, suche już tak."
Aby spalanie drewna było ekologiczne, konieczne jest również sprawne urządzenie grzewcze. Nieodpowiednie rozmiary i ułożenie kawałków drewna w komorze spalania także mogą wpływać na podwyższenie emisji zanieczyszczeń. Wynika to z utrudnionego dostępu powietrza do pewnych partii wsadu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Efektywność i ekologia – ekogroszek w twoim kotle
W świecie nowoczesnych instalacji grzewczych ekogroszek zdobywa uznanie jako wyjątkowo elastyczne paliwo stałe. Jego liczne zalety sprawiają, że...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
Intek
I po co ta wiedza o niskiej emisji? Zobaczcie i sprawdźcie lepiej co samoloty NATO i inne nieoznakowane rozpylają tonami nam nad głowami. Całe lato "harowali" chłopcy, że hej jeszcze rok dwa i nie będziemy mieć czym oddychać wogóle. A Wy tu z emisją CO2 -przynajmniej roślinki po żyją sobie dłużej. Wrzućcie sobie "na luz" i nie zawracajcie bzdetami ludziom w głowach. Jest za dużo ludzi na Ziemi więc trzeba 3/4 wytruć i robia to juz od kilku lat pod pretekstem walki z globalnym ociepleniem. Zakończona Konferencja klimatyczna w Marakkeszu postawiła "kropkę nad i ". W majestacie prawa będą pewnie sypać teraz w dwójnasób (gdybyście mieli problem z identyfikacją co sypią - podaję : nanocząsteczki czystego Al w otoczce szklanej i bez, bar, stront i cała gama innego paskudztwa. Co robi Al w mózgach? Doczytajcie sami. Dorzućcie technologię/akcję MiniHaarp i macie komplet. Pierwsze stacje już są montowane - Bałdy, Łazy i jakaś miejscowość k. Poznania. Emisja CO2.... śmiech na sali. Popatrzcie lepiej na to chmurne lub słoneczne z rzadka niebo i te piękne chmurki aluminiowe. Pozdr.